آیا سقط دردناک است؟ معرفی انواع روش های سقط+عوارض وتوصیه های بسیار مفید

سقط جنین یک روش پزشکی برای پایان دادن به بارداری است. در حالیکه این کار ممکن است با درد یا درد شکمی همراه باشد بسیاری از خانوم ها می توانند با این درد کنار بیایند. 
 
در این مقاله ما درباره آسیب، عوارض جانبی، خطرات بالقوه و پیامد های انواع سقط صحبت خواهیم کرد. ما همچنین تاثیر عاطفی سقط بر روی خانوم ها، به حداقل رساندن درد ناشی از سقط جنین و عوارض جانبی را بررسی خواهیم کرد و توصیه هایی در این زمینه به شما ارائه خواهیم کرد. 
 

سقط و رو شهای انجام آن

آیا سقط به بدن خانوم ها آسیب می رساند؟ 

تجربه یک زن از سقط جنین می تواند با دیگری متفاوت باشد. سقط جنین می تواند موجب ایجاد درد یا درد های شکمی شود اما بسیاری از زنان می توانند این درد را مدیریت کرده و با آن کنار بیایند. 
 
میزان درد و سایر عوارض جانبی که یک زن هنگام سقط جنین تجربه می کند عمدتا بستگی به نوع سقط جنین دارد. سه روش اصلی سقط جنین به شرح زیر است: 
روش دارویی، روش آسپیراسیون مکشی و روش کورتاژ.

سقط دارویی 

در این روش از دو قرص سقط که توسط پزشک تجویز شده است برای پایان دادن به بارداری استفاده می شود. در بارداری برنامه ریزی شده، پزشک معمولا این روش را ۱۰ هفته پس از آخرین پریود فرد به وی پیشنهاد می کند. اولین دارو که میفپریستون نام دارد رشد جنین را متوقف می کند و دومین قرص بنام میزوپروستول، باعث می شود تا رحم منقبض ( کوچک) شده و بافت بدن جنین از هم بپاشد. برخی از خانوم ها ممکن است درد متوسطی را بواسطه انقباضات شکمی تجربه کنند.
 
سقط دارویی از روش های سقط جنین
 
هر یک از خانم هایی که از روش سقط دارویی استفاده می کنند پاسخ متفاوتی به این درمان می دهند. برخی از آن ها پس از استفاده از این روش آن را مانند یک پریود شدید با شکم درد زیاد توصیف می کنند. برخی دیگر از آن ها نیز تنها از درد شکمی شدید شکایت داشته اند. 
زمانیکه فردی از روش دارویی استفاده می کند جنین وی در عرض ۴ تا ۵ ساعت سقط خواهد شد. افراد ممکن است تا چندین هفته پس از استفاده از قرص ها، مقداری خون ریزی یا لکه بینی داشته باشند. 

روش سقط آسپیراسیون مکشی 

آسپیراسیون مکشی، استفاده از روش جراحی با استفاده از ساکشنی ملایم برای خارج کردن بافت جنین از رحم است. پزشک قبل از انجام این سقط از تزریق یا دارو استفاده خواهد کرد تا گردنه رحم را بی حس کند. در این روش، پزشکان گاهی اوقات بی حسی عمومی را تجویز می کنند که این کار به ندرت اتفاق می افتد. 
 
به دلیل اینکه در این فرایند از دارو های تسکین درد استفاده می شود، آسپیراسیون مکشی معمولا آسیبی به فرد وارد نمی کند هر چند خانوم ها ممکن است در این روش مقداری درد ناشی از کش و قوس رحمی را تجربه کنند. 
 
برخی از خانوم ها ممکن است تا ۱ تا ۲ روز پس از آسپیراسیون مکشی درد های شکمی متوسطی را تجربه کنند در حالیکه برخی دیگر از خانوم ها ممکن است تا دو هفته پس از این روش، تا دو هفته خونریزی یا لکه بینی داشته باشند.

روش کورتاژ 

طبق گفته کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG)، اگر مدت بارداری از۱۳ هفته گذشته باشد، پزشکان روش ساکشن را توصیه می کنند. در روش ساکشن از بیهوشی عمومی استفاده می شود تا فرد کاملا بیهوش شود. این بدین معنی است که فرد در طی فرایند سقط به هیچ وجه هوشیار نخواهد بود و هیچ دردی احساس نخواهد کرد. 
 
در این روش، پزشک با استفاده از دیلاتور( یک نوع میله نازک) برای بازکردن گردنه رحم استفاده می کند. پس از آن، پزشک از انبر جراحی و مکش برای خارج کردن بافت جنین استفاده خواهد کرد. 
 
طبق گفته کالج متخصصان زنان و زایمان آمریکا (ACOG) پس از انجام روش کورتاژ، خانوم ها ممکن است ۱ تا ۲ روز درد شکمی داشته باشند و یا حتی تا دو هفته پس از این جراحی مقداری خونریزی یا لکه بینی را تجربه کنند.

سایر عوارض جانبی سقط 

برخی از خانوم ها ممکن است پس از انجام سقط با برخی از عوارض جانبی روبرو شوند. در این بخش به عوارض روش سقط دارویی و جراحی خواهیم پرداخت: 

عوارض جانبی سقط

عوارض سقط دارویی 

این روش ممکن است عوارضی همچون حالت تهوع، استفراغ یا اسهال، تبخال، سرگیجه و سردرد را بوجود بیاورد. 

عوارض سقط از طریق جراحی 

این روش جراحی که شامل آسپیراسیون مکشی و کورتاژ است ممکن است عوارض زیر را بدنبال داشته باشد: 
تهوع، استفراغ، تب و عرق، تبخال، درد شکمی، خونریزی و لخته خون.
 
نویسنده: لانا بورگس 
بازبینی و تایید: دبرا سولیوان، پزشک و پرستار ارشد، فارغ التحصیل دانشگا ایلینوی شیکاگو 
از دست ندهید