موفقیت و۲۱ روش بسیار آسان وجادویی برای رسیدن هر چه راحت تر به موفقیت

نویسنده: شاون لیم، ۲۰۱۹

ترجمه: تیم وای آره

هر کس دوست دارد به اهداف خود دست پیدا کند و رویاهایی را که در ذهن ساخته به واقعیت تبدیل کند. اما اکثر افراد به آنچه که میخواهند دست پیدا نمیکنند؛ تحقیقات نشان داده است که ۹۲ درصد از افراد بخاطر مدیریت اشتباه نمیتوانند به اهداف خود دست پیدا کنند و تنها ۸ درصد از آن ها با برنامه ریزی درست می توانند به آنچه میخواهند برسند.

دستیابی به اهداف ممکن است بیش از آنچه فکر می کنید چالش بر انگیز باشد؛ با این حال نتیجه ای که در نتیجه ی تلاش مداوم شما بدست می آید ارزش کنار زدن موانع مقابلتان را دارد. در این جا ۲۱ روش ساده و بسیار کاربردی به شما ارائه خواهیم کرد تا رسیدن به اهداف برایتان بسیار آسانتر شود. با وای آره همراه باشید:

 

۱. کافیست روزانه یک قدم کوچک بردارید 

موفقیت یعنی یک قدم کوچ در یک زمان نه منتظر ماندن برای سرازیر شدن فرصت ها. بسیاری از افراد به این دلیل در رسیدن به موفقیت، با شکست مواجه می شوند که فکر می کنند برای رسیدن به اهداف خود باید کارهای بزرگی انجام دهند و نتایج فوق العاده ای را رقم بزنند اما این روش رسیدن به اهداف نیست.

اقدامات کوچکی مثل نوشتن یک مقاله، برقراری یک تماس تلفنی و حتی صرف مقدار اندکی هزینه و غیره می تواند قدمی به سمت یک موفقیت بزرگ باشد.

پس شما باید با خود عهد ببندید تا هر روز قدمی روبه جلو و هر چند کوچک برای رسیدن به اهدافتان بردارید.

 

۲. از خودتان بپرسید، “هم اکنون چه قدم کوچکی می توانم بردارم؟ ” 

بسیاری از افراد در شروع  کار، بسیار موفق عمل می کنند اما در تکمیل کار با موفقیت چندانی روبرو نمی شوند. بنابراین به جای اینکه تنها یک شروع کننده عالی باشید، با برداشتن یک قدم کوچک در یک زمان تمام کننده کار باشید.

بجای اینکه از خود به بپرسید “میخواهم به چه اهداف بزرگی برسم” از خود بپرسید ” هم اکنون چه قدم کوچکی می توانم برای رسیدن به هدفم بردارم؟ این سوال شما را به سمت برداشتن قدم های کوچک هدایت کرده و از به تعویق کار ها جلوگیری می کند.

 

۳. انرژی خود را شارژ کنید 

به یاد داشته باشید که موفقیت سفر است نه مقصد. بنابراین زمانیکه به استراحت نیاز داشتید استراحت کنید و انرژی مورد نیاز برای ادامه راه را مجددا به دست بیاورید. شما هر روز گوشی خود را شارژ میکنید پس چرا این کار را روی خودتان انجام نمی دهید؟

برای موفقیت انرژی خود را شارژ کنید 

توماس ادیسون همیشه در آزمایشگاه خود چرت های کوچکی میزد زیرا میدانست که برای ادامه ی کارش نیاز به استراحت و بازیابی دوباره انرژی نیاز دارد.

 

۴. مطالب انگیزشی بخوانید 

گاهی اوقات احساس می کنید بسیار با انگیزه و پر انرژی هستید و روز هایی نیز هستند که احساس می کنید انگیزه و انرژی لازم را ندارید. در همین روز هاست که باید انگیزه و انرژی خود را افزایش دهید.

زیگ زیگلار نقل قول زیبایی در این زمینه گفته است: “مردم اغلب می گویند انگیزه، مدت زیادی دوام نمی آورد؛ خب دوش گرفتن هم مدت زیادی طول نمیکشد اما نتیجه خوبی بهمراه دارد به همین دلیل ما دوش روزانه را به همه توصیه می کنیم.” 

کاری انجام دهید که به شما انگیزه بدهد. شما برای خواندن یک مطلب انگیزشی تنها به چند دقیقه نیاز دارید پس این مطالعه را هر روز انجام دهید.

 

۵. موفقیت خود را تجسم کنید 

افراد موفق هر لحظه موفقیت خود را تصور و مجسم می کنند. آنان هر زمان که وقت آزاد داشته باشند به دستیابی به موفقیت فکر می کنند و اهدافی که به آن ها دست یافته اند را مجسم می کنند. شما همان چیزی می شوید که اکثر اوقات به آن فکر می کنید؛ پس موفقیت را برای فکر کردن انتخاب کنید و در هر لحظه به دستیابی به موفقیت فکر کنید.

هر چه بیشتر به رسیدن به اهداف خود فکر کنید، انگیزه بیشتری ایجاد خواهید کرد و هر چه انگیزه بیشتری داشته باشید، اقدام بیشتری انجام خواهید داد و به آنچه می خواهید سریعتر دست خواهید یافت.

 

۶. با یک نفر مشورت کنید

هرگز قدرت یک مشاور و متخصص را دست کم نگیرید. پشت هر انسان موفقی یک راهنما یا مشاور وجود دارد. فکر می کنید چرا ورزشکاران حرفه ای و موفق برای خود مربی انتخاب می کنند؟ 

با یک نفر مشورت کنید

زمانیکه فردی را در اختیار دارید که شما را راهنمایی می کند قادر خواهید بود تا مسیر موفقیت را راحت تر طی کنید و عملکرد بهتری داشته باشید. یک راهنما، چیزی را میبیند که شما نمی بینید. آیا میدانستید که آنتونی رابینز قبلا راهنمای سرنا ویلیامز و بیل کلینتون بوده است؟ حتی افراد موفق نیز نیاز به راهنما دارند.

 

۷. با یک فرد با تجربه صحبت کنید 

شما می توانید با کسی که قبلا تجربه انجام کار مشابه شما را داشته صحبت کنید و از دیدگاه و انرژی مثبت او بهره مند شوید. موفقیت همواره از خود ردی به جا می گذارد و شما مجبور نیستید برای دیدن این رد، یک چرخ اختراع کنید.

تنها کاری که باید در این زمینه انجام دهید این است که فرد یا افرادی را پیدا کنید که قبلا کار مشابه شما را انجام داده اند و توصیه های لازم را از آنان بیاموزید.

وقتی با کسی صحبت می کنید که قبلا تجربه انجام کار مورد نظر شما را داشته، انرژی مثبت آن ها بر روی شما تاثیر خواهد گذاشت و به شما امید خواهد داد.

وقتی ناامید هستید خودتان را محدود نکنید، بلکه به جای این کار بیرون بروید و با فردی مثبت اندیش صحبت کنید یا بهتر است با افرادی صحبت کنید که این کار را قبلا انجام داده اند.

 

۸. ۱۵ دقیقه را به خواندن کتاب های مرتبط اختصاص دهید

خواندن یکی از قدرتمندترین عادت هایی است که یک فرد می تواند آن را قبول کند. راهنمایان بزرگ، به خواندن عادت دارند. زمانیکه از ایلان ماسک، مخترع تسلا موتورز، پی‌پال و اسپیس‌اکس، در مورد اینکه ایده اختراع موشک چگونه به فکرش رسید سوال شد وی جواب داد: “من کتاب میخوانم.” 

با خود متعهد شوید که هر روز ۱۵ دقیقه مطالعه کنید و اگر فرصت دارید این زمان را بیشتر کنید. اگر بتوانید یک کتاب در ماه بخوانید، ۱۲ کتاب در سال خوانده اید. اگر هر کتاب حتی یک ایده ی کوچک برای بهتر کردن شرایتتان به شما یاد دهد نسبت به کسانیکه هیچ مطالعه ای برای رسیدن به موفقیت ندارند بسیار جلوتر خواهید بود.

 

۹. تیم خودتان را تشکیل دهید 

موفقیت یک نمایش تک نفره نیست و نیاز به تلاش یک تیم دارد. این قضیه در مورد رسیدن به اهداف نیز صدق می کند. رسیدن به اهداف، شما را به فرد شادتری تبدیل خواهد کرد و زمانیکه افرادی در کنارتان باشند که با وجود پستی ها و بلندی ها باز هم در کنارتان باقی بمانند این موضوع بسیار هیجان انگیز تر نیز خواهد شد.

تیمتان را تشکیل دهید

زمانیکه زمین بخورید تیمتان شما را بلند خواهند کرد؛ به همین دلیل پشت هر کسب و کار موفقی، یک تلاش تیمی وجود دارد. استیو جابز به همراه وزنیاک، تیم خود را به همراه دوستانشان در یک گاراژ تشکیل دادند.

 

۱۰. یک تعهد عمومی ایجاد کنید 

بسیاری از افرادی تنها به این دلیل شکست می خورند که تعهد کافی به اهدافشان ندارند. این افراد می گویند میخواهیم به اهدافمان برسیم اما اقدامات آنان چیز دیگری را نشان می دهد. شما می توانید با ایجاد یک تعهد عمومی، میزان تعهدتان را افزایش دهید.

اهداف، پیشرفت ها و هر آنچه را که می خواهید انجام دهید با کسانیکه از شما حمایت خواهند کرد در میان بگذارید. زمانیکه این کار را انجام دهید، در مسیر درست قرار میگیرید و تعهد بهتری نسبت به گفته ی خود خواهید داشت.

 

۱۱. میزان پیشرفتتان را بررسی کنید

شما اولین کاری که باید برای کاهش وزن انجام دهید این است که خودتان را وزن کنید. این موضوع در مورد هدفی که میخواهید آن را به اتمام برسانید نیز صدق می کند. شما باید میزان پیشرفتتان را بصورت مرتب ارزیابی کنید تا بدانید که آیا در حال پیشرفت هستید یا از مسیر منحرف شده اید.

علاوه بر این، زمانیکه از میزان پیشرفت خود مطلع هستید، انگیزه کافی برای اقدام را بدست خواهید آورد. همچنین زمانیکه از میزان پیشرفتتان مطلع هستید می توانید استراتژی خود را عوض کند و برنامه کاری خود را بهبود ببخشید. پس میزان پیشرفتتان را هر روز ارزیابی کنید.

 

۱۲. هنگام کسب موفقیت به خودتان جایزه دهید

با جایزه دادن به خود، انرژی مثبتتان را حفظ کنید. مهم نیست این جایزه چقدر بزرگ باشد بلکه مهم این است که جایزه دادن به خودتان تبدیل به یک عادت شود. هنگامیکه کارتان را تمام کردید، به خود استراحت دهید، کتاب مود علاقه خود را بخوانید، یک میان وعده بخورید و به نوعی به خود جایزه دهید.

هنگام کسب موفقیت به خودتان جایزه دهید

وقتی کار های بزرگی را به اتمام میرسانید به خود قول دهید تا جشن بگیرید. زمانیکه موفقیتتان را جشن میگرید به خود میگویید که اتفاقات خوب در انتظار شماست و بی صبرانه منتظر آن ها هستید. به همین دلیل انگیزه ی بیشتری برای عمل کردن و رسیدن به اهدافتان خواهید داشت.

 

۱۳. اهدافتان را هر روز با نوشتن تمرین کنید 

اکثر افراد اهداف خود را تعیین کرده و یک بار آن ها را می نویسند و پس از آن، این اهداف را فراموش می کنند. اجازه ندهید این اتفاق برایتان بیفتد. شما باید بصورت مداوم در ذهنتان انگیزه ایجاد کنید و راحت ترین کار برای اینکار نوشتن هر روزه اهداف است.

حتی اگر نوشتن اهدافی را که همیشه در ذهنتان دارید فراموش کردید اشکالی ندارد اما باید همواره آن ها را در ذهنتان داشته باشید و برای عملی شدن آن ها تلاش کنید.

با اینکار به زودی اهداف تان در ذهن نیمه هشیارتان جای میگیرند و کارهایی را انجام می دهید که شما را به سمت اهدافتان هدایت می کنند.

 

۱۴. یک ویژن برد ( vision board) یا تابلوی آرزو ها برای خود بسازید

من برای اولین بار ایده ی تابلو آرزو ها را از جان آساراف، نویسنده معروف یاد گرفتم. زمانیکه شما به تابلو آرزو های نگاه می کنید رویا ها و اهدافتان را به خود یادآوری می کنید.

یک ویژن برد ( vision board ) یا تابلوی آرزو ها برای خود بسازید

این تابلو در رسیدن به اهدافتان بسیار تاثیر گذار است چرا که با وجود آن، شما یک انگیزه ی قوی را به ذهن نیمه هشیارتان منتقل می کنید و به خود یادآوری می کنید که قصد اتمام چه کاری را در زندگیتان دارید.

لازم نیست هزینه ی زیادی صرف ساخت تابلو آرزو ها بکنید؛ آن را درست کنید و اجازه دهید اهداف و آرزوهایتان جلو چشمتان باشند.

 

۱۵. عادت هایی برای رسیدن به موفقیت در خود ایجاد کنید

آریستوتل می گوید:” ما همان چیزی هستیم که بصورت مداوم انجام میدهیم؛ عالی بودن یک عمل نیست بلکه یه عادت است.” 

این گفته کاملا درست است. اگر میخواهید موفق شوید باید عادت هایی برای موفقیت در خود بوجود بیاورید. عادت های تخریب کننده مثل تلف کردن وقتتان برای تماشای تلویزیون و گشت و گذار بی هدف در اینترنت را کنار بگذارید. به سمت اهداف سازنده ای بروید که شما را به اهدافتان هدایت می کنند. عمل کردن و مطالعه را به عادت روزانه خود تبدیل کنید تا هر روز بهتر و بهتر شوید.

 

۱۶. چیز جدیدی را امتحان کنید 

حداقل یکبار در هفته کار جدیدی انجام دهید. اگر یک بلاگر هستید و در ۶ ماه گذشته مشغول نوشتن مقاله برای سایتتان بوده اید دفعه بعد سعی کنید یک محتوای ویدئویی تولید کنید. کار متفاوتی انجام دهید و چیز جدیدی را امتحان کنید که خلاقیت شما را افزایش دهد و نتیجه ی متفاوت برایتان تولید کند.

افراد موفق از کنار گذاشتن عادت های همیشگی خود و انجام دادن کارهای متفاوت نمی ترسند. آن ها جرات انجام کارهای جدید را دارند. آن ها خلاقیت ایجاد می کنند و در یک زمان درست، تغییر می کنند.

شما نیز باید همین کار را انجام دهید .سعی کنید برای بهبود کارتان، با یک روش جدید و انجام کاری متفاوت به موفقیت نزدیک شوید.

 

۱۷. متعهد شوید تا ۱ درصد پیشرفت داشته باشید 

شما مجبور نیستید برای رسیدن به موفقیت، قدم های بزرگی بردارید. کاری که باید انجام دهید این است که متعهد شوید تا هر هفته ۱ درصد پیشرفت داشته باشید. از خودتان بپرسید چه کاری می توانید انجام دهید تا هفته ای یک درصد پیشرفت کنید؛ سپس هر هفته کاری انجام دهید.

زمانیکه این کار را انجام دهید، در عرض یکسال افزایش چشمگیر و رشدی نمایی را در زندگیتان تجربه خواهید کرد. موفقیت های کوچک دست در دست هم خواهند داد و تاثیر مثبت بزرگی در زندگیتان بوجود خواهند آورد.

 

۱۸. از پیپ تاک (peep-talk) و تایید استفاده کنید 

حتما تا بحال دیده اید که در مسابقات ورزشی، ورزشکاران حرفه ای با خودشان صحبت می کنند یا دور یکدیگر جمع می شوند و با صدای بلند فریاد میزنند تا روحیه خود را بالا ببرند؟ به این کار پیپ تاک یا نطق انگیزشی می گویند.

نقش تایید خود در رسیدن به موفقیت

شما می توانید از این روش ها برای افزایش روحیه خود استفاده کنید. هر زمان احساس شکست کردید از پیپ تاک برای افزایش اعتماد به نفس خود استفاده کنید و قبل از اینکه روز خود را شروع کنید، از تایید استفاده کنید تا ذهن خود را به جهت درست هدایت کنید.

 

۱۹. اقداماتتان را هر روز برنامه ریزی کنید

آیا می دانید امروز برای نزدیک شدن به اهدافتان چه کار هایی باید انجام دهید؟ در مورد فردا چطور؟ برای موفق شدن باید تلاش کنید. اگر در برنامه ریزی شکست بخورید، برای شکست برنامه ریزی کرده اید. 

با اینکه برنامه ریزی، موفقیت شما را تضمین نمیکند اما لازم است تا برنامه ریزی کنید. برنامه ریزی شما را در یک حالت پیشگیرانه قرار می دهد نه یک حالت مبارزه ای. زمانیکه میدانید چکاری باید انجام دهید می توانید مطابق با آن دست به عمل بزنید و زمانیکه نمیدانید چه کاری باید انجام دهید با دنبال کردن برنامه ریزی یک فرد دیگر با شکست مواجه می شوید.

 

۲۰. تا زمانیکه به موفقیت نرسیده اید استقامت کنید

همیشه بیاد داشته باشید که انسان بدون استقامت برنده نمی شود و یک برنده هرگز استقامت خود را از دست نمیدهد. زمانیکه استقامت و امید خود را از دست دادید، هرگز به اهدافتان دست پیدا نخواهید کرد. تا زمانکیه به تلاش ادامه دهید، بهتر شوید و اقدام کنید، در نهایت به هدفتان خواهید رسید.

افراد موفق مقاومت می کنند و هرگز ناامید نمی شوند. آنان تصمیم گرفته اند تا شکست ها و مشکلاتشان را به بازخورد تبدیل کنند و از آن ها به عنوان درس هایی برای پیشرفتشان استفاده کنند. از سوی دیگر، افراد ناموفق، زمانی که با مشکلات و چالش ها روبرو می شوند، بهانه می آورند و خودشان را سرزنش می کنند.

 

۲۱. شاد و مثبت بمانید

اگر میخواهید به اهدافتان دست پیدا کنید، روحیه خود را شاد و مثبت نگه دارید. زمانیکه روحیه شاد و مثبتی دارید کارهای بیشتری را به پایان می رسانید و کارهایتان را به نحو احسن انجام می دهید. افرادی که همیشه خود را سرزنش می کنند و تفکر منفی دارند هرگز موفق نمی شوند.

پس وقتی صبح ها از خواب بیدار می شوید بگونه ای برنامه ریزی کنید که بتوانید روحیه خود را شاد و مثبت نگهدارید. می توانید به آینه نگاه کنید، لبخند بزنید و به خود بگویید که امروز روز خوبی است.

به یاد داشته باشید : هر کاری که انجام می دهید همیشه روحیه شاد و مثبت خود را حفظ کنید.

 

 

 

 

 

از دست ندهید