جنگ سرد روسیه و آمریکا و۲۹حقیقت بکر و جالب در مورد آن که نمیدانستید

جنگ سرد که یکی از طولاترین جنگ های جهان بحساب می آید،حقایق بسیار جالبی را در خود جای داده است که در این مطلب به آن ها اشاره خواهیم کرد. با وای اره همراه باشید:

۱. مسئول تخریب جهانی جنگ جهانی دوم، دو ابر قدرت بودند: ایالات متحده و شوروی. ایده های های این دو در بازیابی نظم جهانی با یکدیگر در تضاد بود. 

 

۲. در طی جنگ سرد، روسیه چنان نقشه های دقیقی از شمال کانادا تهیه کرده بود که امروزه کشتی ها از این نقشه ها استفاده می کنند و حتی این نقشه ها را به نقشه های امروزی کانادا ترجیح می دهند.  

 

۳. فیلم های معروفی که در مورد جنگ سرد ساخته شده عبارتند از فیلم Red Dawn در سال ۱۹۸۴،  Firefox در سال ۱۹۸۲، The Falcon and the Snowman در سال ۱۹۸۵،  Spies Like Us در سال ۱۹۸۵ و Rocky IV در سال ۱۹۸۵.

 

۴. در طول جنگ سرد، شوروی بزرگ ترین سلاح هسته ای را که جهان تا به امروز به خود دیده بود منفجر کرد. این بمب که Tsar of Bomba ( پادشاه بمب ها) نامیده می شد معادل بیش از ۵۰ مگاتن TNT بود. این میزان مواد منفجره حتی از کل مواد منفجره استفاده شده در جنگ جهانی دوم بیشتر بود.

سلاح های هسته ای جنگ سرد

۵. جنگ سرد منجر به ایجاد چند ابزار جاسوسی هوشمند نظیر کیت فرار مقعدی شد. یک جاسوس بایستی این کیت را داخل مقعد خود پنهان می کرد تا هنگام دستگیر و زندانی شدن، دشمن به هویت او پی نبرد. 

 

۶. اتحاد جماهیر شوروی اولین بمب اتمی خود را در ۲۹ اوت ۱۹۴۹ در در محل سمی پالاتینسک قزاقستان منفجر کرد. این رویداد موجب به پایان رسیدن انحصار سلاح اتمی آمریکا و در نتیجه آغاز جنگ سرد شد. 

 

۷. در طول جنگ سرد ماموران سیا از طریق نحوه بستن بند کفش با یکدیگر ارتباط برقرار می کردند. الگوی بند کفش ها می توانست پیام هایی مانند ” من اطلاعات دارم”، “از من پیروی کن” یا ” من شخص دیگری را آورده ام” باشد.

 

۸. جنگ سرد حدود ۴۰ سال بطول انجامید. در طی این جنگ ایالات متحده و اتحاد جماهیر شوروی سعی کردند تا جایی که می توانند کنترل کشور ها را بدست بگیرند حتی اگر آن کشور ها از نظر اقتصادی و استراتژیک با ارزش نبودند. 

۹. رئیس جمهور ریگان و رئیس جمهور میخاییل گورباچف هر دو با این نظر موافق بودند که حتی در صورت یک حمله خارجی به کشورشان، جنگ سرد را متوقف خواهند کرد.

 

۱۰. جنگ ویتنام (۷۵ – ۱۹۵۹) مرگبارترین جنگ در دوران جنگ سرد بود که در آن  بیش از ۳.۵ میلیون نفر کشته شدند. دومین جنگ مرگبار در طول جنگ سرد، جنگ کره بود (۵۳ – ۱۹۵۰) که بیش از ۳ میلیون نفر کشته داشت. 

 

۱۱. جورج اچ. دبلیو. بوش و رئیس جمهور شوروی، میخائیل گورباچوف، پایان رسمی جنگ سرد را در اجلاس مالت سال ۱۹۸۹ اعلام کردند.

 
آقای گورباچوف، این دروازه را باز کنید. آقای گورباچوف، این دیوار را ویران کنید. 
رئیس جمهور رونالد ریگان به میخائیل گورباچوف 
 

۱۲. در طول جنگ سرد، بیش از ۱۱ میلیون نفر در درگیری های مختلف در سراسر جهان کشته شدند درحالیکه در یک طرف این جنگ ایالات متحده و در طرف دیگر آن اتحاد جماهیر شوروی قرار داشت. 

تعداد کشته های جنگ سرد

۱۳. پرده آهنین به مرز جدایی اروپا به اروپای غربی غیر کمونیست و اروپای شرقی کمونیست اشاره دارد. پرده آهنین از لحاظ مساحت، ۴،۲۲۵ مایل (۶،۷۷۹ کیلومتر) را شامل می شد. 

 

۱۴. در پاسخ به جنگ سرد، دوازده کشور غربی، سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو)را به وجود آوردند. بر طبق این پیمان، اگر اتحاد جماهیر شوروی به یکی از این کشور ها حمله می کرد، بقیه کشور ها باید از آن دفاع می کردند. 

 

۱۵. وینستون چرچیل اولین فردی بود که از اصطلاح “پرده آهنین” برای اشاره به مرزه های جنگ سرد استفاده کرد.

 

۱۶. در طول جنگ سرد، ایالات متحده مشتاق سرنگونی فیدل کاسترو، دیکتاتور کوبا بود که با شوروی متحد شده بود. در نهایت سازمان سیا تصمیم گرفت تا صدف های انفجاری را در منطقه کوبا بکارد. 

 

۱۷. دیوار برلین نماد اصلی جنگ سرد بود.

 

۱۸. در طول جنگ سرد، شوروی بصورت مخفیانه هزاران سرباز روس را به کوبا فرستاد. در حالیکه ایالات متحده تخمین میزد ۸۰۰۰ سرباز روسی در کوبا مستقر باشند، شمار واقعی بیش از ۴۰،۰۰۰ نفر بود.

۲۹ حقیقت جالب در مورد جنگ سرد

۱۹. گنگره آمریکا، در طول جنگ سرد جمله “زیر سایه خدا” را به پرچم آمریکا افزود تا نمادی برای مبارزه با کمونیسم باشد که وجود خدا را انکار می کرد.
 
۲۰. برای جلوگیری از لو رفتن اخبار اولیه مربوط به بحران موشکی کوبا، کاخ سفید به عموم مردم گفته بود که رئیس جمهور کندی به علت سرما خوردگی نمی تواند در رویداد های عمومی ظاهر شود. در حقیقت کندی در حال برگزاری جلسات فشرده با مشاوران خود بود. 
 
۲۱. خلیج خوک ها معروف ترین محل درگیری جنگ سرد است و به طور کلی به عنوان نماد “شکست کامل” ایالات متحده شناخته می شود. به دلیل سردرگمی بوجود آمده در رابطه با منطقه زمانی، بمب گذاران آمریکایی نتوانستند از گروهی از  مهاجران تبعیدی که قصد سرنگونی فیدل کاسترو را داشتند حمایت کنند.
 
۲۲. سرهنگ اولگ پنکوسکی، جاسوس شوروی، اطلاعات ارزشمندی در مورد وضعیت سلاح های هسته ای اتحاد جماهیر شوروی به سازمان سیا و بریتانیا ارائه کرد. اداره اطلاعات و امنیت اتحاد جماهیر شوروی (KGB) ابن سرهنگ را در ۲۲ اکتبر ۱۹۶۲ در مسکو دستگیر کرد و به احتمال زیاد وی پس از مدت کوتاهی اعدام شد.
سلاح های هسته ای جنگ سرد
۲۳. هشت ماه پس از بحران موشکی کوبا، کاخ سفید و کرملین توافق کردند تا با اتصال یک خط تلفنی اضطراری بین دو پایتخت، از نزدیک شدن دو کشور به جنگ هسته ای جلوگیری شود.
 
۲۴. برای خنثی کردن بحران موشکی کوبا، ایالات متحده توافق کرد تا سلاح های هسته ای خود را از ترکیه خارج کند و اتحادیه شوروی موافقت کرد تا سلاح های خود را از کوبا خارج کند. اخیرا ایالات متحده آمریکا کشف کرد که شوروی حدود ۱۰۰ سلاح هسته ای تاکتیکی را برای استفاده در دهه های بعد در کوبا باقی گذاشته بود. 
 
۲۵. اگر چه زنان در طی جنگ حهانی دوم در خارج از خانه کار می کردند اما زنان شاغل تهدیدی برای امنیت ملی ایالات متحده محسوب می شدند. آن ها تشویق شدند تا در خانه بمانند و نسل بعدی را برای دفاع از کشور در صورت حمله شوروی تربیت کنند.
 
۲۶. در طول جنگ سرد، عوامل سیا سعی کردند تا با شبیه ساختن چهره رئیس جمهور اندونزی به یک ستاره پورن، او را بی اعتبار کنند.
رئیس جمهور اندونزی
۲۷. جنگ سرد به این دلیل جنگ سرد نامیده می شود که هیچ درگیری عمده مستقیمی بین شوروی و ایالات متحده صورت نگرفت. این دو کشور تنها ازجنگ های نیابتی بزرگ در سرتاسر دنیا حمایت می کردند.
 
۲۸. زمانی که یک فرمانده زیردریایی شوروی به افسر نیروی دریایی، واسیلی  الکساندرویچ آرخیپوو دستور داد تا استفاده از جنگ افزار هسته ای علیه نیروی دریایی ایالات متحده را مجاز کند، آرخیپوو این درخواست را نپذیرفت. در واقع کار این افسر مانند نجات جهان بود.
 
۲۹. در دهه ۱۹۶۰، دولت آمریکا بر روی پروژه ای بنام دارپا (آژانس پروژه های تحقیقاتی پیشرفته دفاعی) سرمایه گذاری کرد تا به سرعت راهی برای تبادل اطلاعات بین کامپیوترهای نظامی فراهم کند که این کار در نهایت منجر به توسعه اینترنت شد.
از دست ندهید