خورشید و۲۴ حقیقت حیرت آور در مورد این سیاره قدرتمند کهکشان

 

۱. ۹ سیاره اصلی، دور خورشید گردش می کنند. این سیاره ها عبارتند از عطارد، ونوس، زمین، مریخ، مشتری، زحل، اورانوس، نپتون و پلوتو. 

 

۲. با در نظر گرفتن گرما، اندازه و مواد تشکیل دهنده شیمیایی، خورشید ستاره ای با اندازه متوسط است. در این میان، ستاره AG ستاره ای سرد بوده (دمای  بین ۵۰۰۰ تا ۶۰۰۰ کلوین) و مواد شیمیایی سنگین تری دارد بدین معنی که مواد شیمیایی آن شامل موادی سنگین تر از هلیوم نیز می شود. 

خورشید و ۲۵ حقیقت جالب در مورد آن که باید بدانید

۳. در حال حاضر عمر ستاره خورشید ۴.۶ میلیارد سال تخمین زده می شود. 

 

۴. در هر ثانیه ۴ میلیون تن هیدروژن توسط خورشید مصرف می شود که این کار به ایجاد ترکیب ۷۵ درصدی هیدروژن، ۲۳ درصدی هلیم و ۲ درصدی عناصر سنگین تر این سیاره کمک می کند.

 

۵. خورشید ۹۹.۸۵ درصد از حجم منظومه شمسی را به خود اختصاص داده است. 

 

۶. حدودا ۱۰۹ سیاره زمین برای پوشش دادن سطح سیاره خورشید و بیش از ۱ میلیارد سیاره زمین برای پر کردن داخل این سیاره مورد نیاز است.  

 

۷. هر ۱۱ سال، فعالیت انرژی خورشیدی افزایش پیدا می کند. لکه های خورشیدی ای که انفجار های خورشیدی را تحت تاثیر قرار می دهند از طریق منظومه شمسی به ابر های انبوه گازی به نام CMEs  آسیب می رسانند. این اتفاق، حداکثر خورشیدی نامیده می شود.

 

۸. خورشید نزدیکترین ستاره به زمین است و ۱۴۹.۶۰ میلیون کیلومتر (۹۲.۹۶ میلیون مایل) با آن فاصله دارد. 

 

۹. دمای هسته ی خورشید ۱۵ میلیون درجه سلسیوس ( حدود ۲۷ میلیون درجه فارنهایت) است. 

 

۱۰. خورشید هر ۲۵.۳۸ روز زمین یا ۶۰۹.۱۲ ساعت زمین یک بار، به دور محور خود می چرخد. 

 

۱۱. برای مطابقت انرژی خورشید با دینامیت باید در هر ثانیه ۱۰۰،۰۰۰،۰۰۰،۰۰۰ تن دینامیت منفجر شود. 

 

۱۲. فردی با وزن ۱۵۰ پوند بر روی کره زمین، بر روی خورشید وزنی مساوی با ۴۲۰۰ پوند خواهد داشت چرا که نیروی گرانش این سیاره ۲۸ برابر بیشتر از زمین است.

 

۱۳. خورشید در هر ثانیه، گرما و جریان ثابت ذرات باردار را که به باد خورشیدی معروف است را از طریق منظومه شمسی منعکس می کند که در حدود ۲۸۰ مایل ( ۴۵۰ کیلومتر) را در بر می گیرد. 

 

۱۴. جرقه های خورشیدی، جریانات پرسرعتی از ذرات هستند که از این سیاره بیرون می آیند و می توانند ارتباطات ماهواره ای را مختل کرده و الکتریسیته موجود بر روی زمین را نابود کنند.

جرقه های خورشیدی، جریانات پرسرعتی از ذرات هستند که از این سیاره بیرون می آیند و می توانند ارتباطات ماهواره ای را مختل کرده و الکتریسیته موجود بر روی زمین را نابود کنند.

۱۵. تمامی سیارات در جهت یکسان و در جهت خلاف عقربه های ساعت دور خورشید می چرخند. تقریبا عین همین چرخش بر دور سیاره ای مانند دایره البروج نیز اتفاق می افتد. 

 

۱۶. مصری ها، هند و اروپایی ها و فرهنگ های مسو آمریکا (مکزیک کنونی) دین خورشید پرستی داشته اند. 

 

۱۷. خدای خورشید در مصر باستان یک شخصیت برجسته در بین خدایان بزرگ بود. این شخصیت، از جایگاه والایی برخوردار بوده است چرا که تصور می شد، وی هم خود و هم ۸ خدای دیگر را خلق کرده است. 

 

۱۸. در ژاپن، الهه خورشید، یعنی آماتراسو نقش مهمی در اساطیر باستانی ایفا کرد و به عنوان فرمانروای مطلق جهان شناخته شد. 

 

اگر مجبور بودم یک دین را انتخاب کنم، من خورشید را که عامل زندگی بخش جهان است، به عنوان خدای خودم انتخاب می کردم. 
ناپلئون بناپارت

 

۱۹. معنی ژاپن “سرزمین‌ خورشید‌ تابان” و پرچم این کشور نشان دهنده ی خورشیدی است که طلوع کرده است. 

 

۲۰. در لیبی، مومیایی های زن و مردی پیدا شده اند که تصویر پرستش خورشید بر روی بدنشان تتو شده است. 

 

۲۱.  در قرن شانزدهم، نیکولاس کوپرنیک ادعا کرد که زمین دور خورشید می چرخد. با این حال، دیدگاه کوپرنیک نسبت به منظومه شمسی به مدت چندین سال پذیرفته نشد تا زمانی که نیوتن قوانین حرکت خود را فرمول بندی کرد.

 

۲۲. در حالی که شواهد نشان می دهند، نوسانات ناشی از فعالیت خورشید می تواند آب و هوای زمین را تحت تاثیر قرار دهد، اکثر دانشمندان هواشناسی و متخصصان نجوم معتقد هستند که این سیاره مسبب افزایش دمای ناگهانی حال حاضر و گذشته جهان نیست بلکه عامل این پدیده انسان است.

 

۲۳. فیلسوف یونانی، آریستارخوس به عنوان اولین فردی شناخته می شود که ادعا کرد زمین به دور خورشید می چرخد. 

 

۲۴. تغییرات کوچک اندازه گیری شده در خروجی تابش خورشید از یک دهه تا دهه بعد تنها حدود یک دهم درصد است؛ این مقدار حتی برای ایجاد یک سیگنال قابل تشخیص در سوابق دمای سطح زمین کافی نیست.

 

۲۵. دانشمندان کشف کرده اند که این سیاره تابان، به سوزاندن هیدروژنی که در هسته آن جمع شده است، به مدت پنج میلیارد سال یا بیشتر ادامه خواهد داد و سپس هلیوم تبدیل به سوخت اولیه آن خواهد شد.

از دست ندهید