۴ راهکار بسیارساده و جادویی برای داشتن یک خواب روزانه راحت


با اینکه اوج انرژی بسیاری از افراد در ساعات روز است اما افرادی که شیفت شب کار می کنند، دوست دارند تا کمبود خواب یا بی خوابی شبانه خود را  با خواب روزانه جبران کنند. مسئله ای که در این زمینه وجود دارد این است که حتی اگر شیفت شب هم باشید، ممکن است خواب روزانه برایتان آزاد دهنده باشد.

این مشکل به این دلیل اتفاق می افتد که ساعت داخلی بدن برای آلارم زدن و بیدار نگهداشتن شما هنگام روز تنظیم شده است. حتی اگر شب کار نباشید ممکن است بدلایل مختلف نتوانید شب ها به خواب بروید و دوست داشته باشید کمبود خواب یا بی خوابی خود را بهنگام روز جبران کنید. در این مطلب به ۴ راه حل اساسی برای افزایش کمیت و کیفیت خواب در طول روز به شما ارائه خواهیم کرد. با وای آره همراه باشید:

۱. قهوه و نوشیدنی های کافئین دار را فراموش کنید 

تاثیر کافئین ۵ تا ۶ ساعت در بدن باقی می ماند و خواب روزانه را دچار اختلال می کند. مصرف نکردن قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار هنگام روز خوابی طولانی را در طول روز برایتان فراهم خواهند کرد. اگر شیفت شب هستید خوردن نوشیدنی های کافئین دار را در نیمه دوم شیفیت خود فراموش کنید. 

۲. از عینک آفتابی استفاده کنید

بسیاری از پزشکان توصیه می کنند تا صبح ها از نور خورشید برای تغییر حالت بدن و به نوعی ” بیدار کردن” مغز استفاده کنید؛ این کار برای به دست آوردن انرژی لازم برای متوسط ۸ ساعت کار روزانه بسیار مفید است اما اگر شیفت شب هستید و میخواهید خوابتان را با خواب روزانه جبران کنید این ایده، به هیچ وجه ایده خوبی نیست.

یک استراتژی هوشمندانه در این زمینه برای شما این است که صبح ها هنگام برگشتن از محل کار به خانه از عینک آفتابی استفاده کنید تا نور خورشید ساعت درونی بدنتان را بهم نریزد.

۳. از پرده های ضخیم استفاده کنید 

هنگامیکه در خانه هستید نور محیط را تا حد ممکن کم کنید. از پرده های سنگین و ضخیم استفاده کنید و سایه های تیره ای بوجود بیاورید تا اتاقتان تا حد ممکن تاریک شود. 

۴. صداهای بیرون را از محدود کنید 

اگر اتاق خوابتان هنگام شب ساکت باشد صداهایی که هنگام روز به گوش میرسد می تواند مانع از خواب روزانه شما شود. شما می توانید با دستگاه نویز سفید، گوش گیر، هدفون و غیره، صداهایی مانند سروصدای ماشین ها، صدای همسایه ها و بسیاری از صدا های مزاحم را به حداقل برسانید.

از دست ندهید