کلرادو Colorado و حقایق بسیار جالب در مورد این ایالت خاص

کلرادو با نام رسمی Centennial State، سی و هشتمین ایالت در ایالات متحده آمریکا است که در ۱ آگوست ۱۸۷۶ به ایالات متحده پیوسته است.

 

 

کلرادو با جمعیت ۵.۷۵۸.۷۳۶ نفری، بیست و یکمین ایالت پر جمعیت ایالات متحده به حساب می آید و با ایالت های آریزونا، کانزاس، نبراسکا، نیو مکزیکو، اوکلاهاما، یوتا و وایومینگ، همسایه است.

 

 

کلرادو با مساحت ۲۶۹.۸۳۷ کیلومتر مربع، هشتمین ایالت بزرگ ایالات متحده محسوب میشود. مرکز کلرادو، دنور است که در شمال شرقی مرکز این ایالت واقع شده است. با وای آره همراه باشید تا حقایق جالب در مورد این ایالت زیبا را تقدیمتان کنیم: 

 

 

کلرادو بیش از ۱۳۰۰۰ سال مسکونی بوده است!

کلرادو بیش از ۱۳۰۰۰ سال مسکونی بوده است!

 

ایالتی که امروزه با عنوان کلرادو شناخته می شود، چندین هزار سال است که آباد و قابل سکونت شده است.

 

 

یک مکان باستانی به نام Lindenmeier، در شمال این ایالت و در مرز وایومینگ قرار دارد که پر از آثار باستانی با قدمت ۱۱۲۰۰ سال قبل از میلاد است.

 

 

اولین افرادی که در این منطقه سکونت داشتند، عشایری بودند که به پرورش گله ی گاومیش های کوهان دار می پرداختند و به دلیل نوک تیر های خود، مردم Folsom Tradition لقب گرفته بودند.

 

 

اولین اروپایی هایی که به کلرادو قدم گذاشتند، اسپانیایی ها بودند

 

اولین اروپایی هایی که به کلرادو قدم گذاشتند، اسپانیایی ها بودند

 

مانند بسیاری دیگر از ایالت های آمریکا، اولین اروپایی هایی که به کلرادو رسیدند، اسپانیایی ها بودند. اگرچه بخشهایی از کلرادو امروزی در سال ۱۵۹۸ توسط اسپانیایی ها اشغال شد اما توجه چندانی به آبادانی این مناطق صورت نگرفت.  

 

در حالی که مهاجران اسپانیایی بیشتر و بیشتری به سمت شمال هجوم می آوردند، اما هرگز تصمیم واقعی برای سکونت در این مناطق گرفته نشد.

 

 

اسپانیا در سال ۱۸۰۰، این ایالت را به فرانسویان واگذار کرد و سپس فرانسویان آن را به عنوان بخشی از خرید لوئیزیانا در سال ۱۸۰۳ به ایالات متحده فروختند.

 

 

 در طی ۲۰ تا ۳۰ سال بعد، شکارچیان پوست برای شکار سگ آبی و به دست آوردن پوست این حیوانات، به این منطقه نقل مکان کردند.

 

 

هجوم به کلرادو برای یافتن طلا 

 

هجوم به کلرادو برای یافتن طلا 

 

در سال ۱۸۴۹ و در پی کشف طلا در کالیفرنیا، افراد بسیاری به امید یافتن طلا به کلرادو هجوم آوردند. کاوشگران طلا پس از کالیفرنیا، مسیر جستجوی خود را گسترده تر کردند.

 

 

یکی از جستجوگران بنام ویلیام گرین راسل با یک انبار طلا به ارزش صدها دلار در کلرادو روبرو شد و این اتفاق، باعث هجوم مردم به این منطقه شد.

 

 

در این هجوم که هجوم طلای Pike’s Peak یا Bust نام گرفت، حدود ۵۰ هزار نفر به این ایالت نقل مکان کردند. در نتیجه ی طلا های یافت شده توسط راسل، یک سکونتگاه بنام شهر مونتانا در سال ۱۸۵۸ تاسیس شد و اولین سکونتگاه وسیع در این ایالت بوجود آمد.

 

 

کلرادو با آب و هوای غیر عادی خود شناخته می شود

 

کلرادو با آب و هوای غیر عادی خود شناخته می شود 

 

تغییرات آب و هوایی کلرادو، فراتر از حالت عادی است. مناطقی از این ایالت که دارای آب و هوای شدیدا نامساعد هستند، کمترین جمعیت را دارند.  

 

 

دشت های شرقی کلرادو نه تنها مملو از گردباد هستند، بلکه بزرگترین طوفان های تگرگ ایالات متحده، در این مناطق رخ می دهند.

 

 

زندگی در معادن اولیه کلرادو بی رحمانه بود

 

زندگی در معادن اولیه کلرادو بی رحمانه بود

 

در آغاز قرن بیستم، هنوز یک صنعت معدن مهم وجود داشت اما زندگی برای معدنچیان ایده آل نبود. کیفیت زندگی معدنچیان و خانواده های آنها که به اصطلاح “کلونی های چادر نشین” نامیده می شدند، پایین بود و شرایط کار، چندان خوب نبود.

 

 
انجمن حمایت از معدنچیان که The Western Federation of miners نام داشت تلاش کرد تا علیه این بی عدالتی مبارزه کند اما با خشونت نظامی مواجه شد. اعتصابات بصورت موقت و در طی دهه ها رخ می داد اما بلافاصله با زور متوقف می شد. 

 

 

گفته می شود که اولین گاوبازی ردیو در کلرادو برگزار شد 

 

گفته می شود که اولین گاوبازی ردیو در کلرادو برگزار شد

 

اکثر مردم تصور می کنند که این بازی جسورانه از جایی همچون ایالت تگزاس سرچشمه گرفته است اما اینطور نیست. شهر Deer Trail که یکی از شهرهای کلرادو است، میزبان اولین مسابقه گاوبازی رودئو در جهان بوده است.

 

 

یک مجله محلی به نام Field and Farm، این رویداد را در تاریخ ۴ ژوئن ۱۸۶۹ ثبت کرده است. جایزه این مسابقه، یک دست لباس نو بود و به شخصی به نام Emiline Gardenshire اهدا شد. دنور همچنین هر ساله میزبان بزرگترین مسابقات رودیو در جهان است. 

 

 

کلرادو؛ مرکز بزرگترین، مرتفع ترین و طولانی ترین هاست

 

تونل Dwight D. Eisenhower Memorial Tunnel، مرتفع ترین تونل جهان بوده و در ۶۰ مایلی غرب دنور قرار گرفته است.

 

 

این ایالت همچنین دارای بلندترین جاده آسفالته در کل آمریکای شمالی است که بالاترین نقطه آن به سطح سرسام آور ۱۴۲۵۸ فوت (۴۲۴۶ متر) از سطح دریا می رسد! همچنین می توانید طولانی ترین خیابان پیوسته ایالات متحده بنام Colfax Avenue را که در مرکز شهر دنور قرار گرفته است، ببینید.

 

 

چیز برگر در کلرادو ابداع شد 

 

چیز برگر در کلرادو ابداع شد 

 

گفته می شود که در سال ۱۹۳۵، فردی بنام Louis Ballast از دنور، چیزبرگر را در رستورانی بنام Humpty Dumpty Drive-in ابداع کرد.

 

 

 لوئیس تلاش کرد تا چیزبرگر را به عنوان یک علامت تجاری به ثبت برساند اما تلاش های او نتایج چندان موفقی به دنبال نداشت. مدتی بعد، رستوران های کوچک سراسر ایالات متحده، شروع به فروش انواع مختلف چیز برگر کردند.

 

 

کلرادو به داستن چشمه های آبگرم معروف است

 

کلرادو به داستن چشمه های آبگرم معروف است

 

منظره ای که در شهر گلنوود اسپرینگز کلرادو واقع شده است، دیدنی است. چشمه Glenwood Hot Springs که به طول دو بلوک کل شهر است، یک چشمه بسیار طبیعی است که در مرکز تاریخی شهر واقع شده است.

 

 

آب معدنی داغی که داخل این چشمه می ریزد، از چشمه آب گرم Yampah سرچشمه میگیرد و روزانه ۳.۵ میلیون گالن ( ۱.۳۲ میلیون لیتر) را به این چشمه می افزاید.

 

 

کلرادو، تنها ایالت در ایالات متحده است که میزبانی المپیک را رد کرده است

 

مرکز آموزش المپیک ایالات متحده و کمیته المپیک، هر دو در کلرادو قرار دارند. کلرادو در واقع برای میزبانی بازی های المپیک زمستانی ۱۹۷۶ درخواست داده بود، اما شهروندان دنور به دلیل ترس از افزایش هزینه ها و آلودگی های زیستی، باعث لغو این درخواست شدند.

 

 

در نهایت المپیک زمستانی ۱۹۷۶ به اتریش واگذار شد. 

 

 

نمونه ای از بلندترین تپه شنی در آمریکای شمالی، در کلرادو نیز یافت می شود

 

نمونه ای از بلندترین تپه شنی در آمریکای شمالی، در کلرادو نیز یافت می شود

 

اگر در جنوب کلرادو قرار دارید، می توانید تپه Great Sand Dunes National Monument را مشاهده کنید. این تپه های شنی در خارج از شهر آلاموسا و در ۳۴۰۰۰ هکتاری زمین حفاظت شده پارک قرار گرفته اند. شما در اینجا می توانید تپه های شنی ۲۲۸ متری را که باقی مانده اقیانوس های ماقبل تاریخ هستند، مشاهده کنید.

 

 

کلرادو، شهر ارواح زیادی را در خود جای داده است 

نزدیک به ۱۲۰۰شهر ارواح در کلرادو وجود دارد. در واقع، ایالت کلرادو به ایالت ارواح مشهور است.

 

 

 وقتی در مورد این ایالت صحبت می کنید، باید بزرگ فکر کنید. کوه های بزرگ، چشمه های آب گرم کلرادو و قدمت زیاد آن در تاریخ، از جمله ویژگی های برجسته این ایالت هستند. اگر عاشق طبیعت هستید، کلرادو قطعا یک مقصد عالی برای شماست.   

 

از دست ندهید