نگهداری از گربه : ۱۳ اشتباهی که در مراقبت از گربه ها انجام می دهیم

نگهداری از گربه : برخی از صاحبان گربه ها، از نحوه رفتار صحیح با آن ها آگاه نیستند. کارها و رفتار های خاصی وجود دارند که هرگز نباید با گربه هایتان انجام دهید.

 

بر خلاف تصور عموم مردم، شما نباید به گربه ها، شیر یا کاموا بدهید. همچنین معمولا با سرزنش گربه ها با صدای بلند نمی توان چیزی به آن ها یاد بدهید و ممکن است با اینکار، گربه ها از شما بترسند. 

 

صاحبان گربه ها می دانند که هر گربه، شخصیت خاص خود را دارد اما دستورالعمل های خاصی وجود دارند که صاحبان حیوانات خانگی باید از آنها آگاه باشند.

 

 این مقاله با مشورت دامپزشکان و تکنسین های دامپزشکی تهیه شده و در آن، نکاتی که صاحبان گربه ها گاهی اوقات آن ها را اشتباه انجام می دهند، برجسته شده است.

 

 

با سایت وای آره همراه باشید تا به چند مورد از بدترین کارهایی که می توانید با گربه ها انجام دهید اشاره کنیم. این کار ها می توانند شامل قرار دادن گربه ها در معرض گیاهان خانگی مضر تا آموزش اشتباه آن ها که منجر به آسیب دیدن بدن انسان می شود، باشند.

 

نگهداری از گربه : هرگز توجه گربه را به زور جلب نکنید 

نگهداری از گربه : هرگز توجه گربه را به زور جلب نکنید 

 

اجازه دهید تا گربه ها با عشق و علاقه به شما نزدیک شوند و به یاد داشته باشید که وقتی گربه میخواهد تنها باشد، او را تنها بگذارید. 

 

 

طبق گفته یک دامپزشک بنام وندی هاوزر، صاحبان گربه هرگز نباید هنگام بی حوصله بودن گربه، او را مجبور به اجتماعی شدن و یا نوازش کنند.

 

 

این دامپزشک در این رابطه چنین می گوید:” صاحبان گربه ها نباید توجه گربه ها را به زور جلب کنند. گرچه گربه ها از توجه انسان لذت می برند، اما در مقایسه با سگ ها، گربه ها دوست دارند تا کمتر مورد توجه قرار گیرند. مالکان گربه ها باید به این نیاز اساسی گربه ها احترام بگذارند و هرگز برای جلب توجه آن ها، کارهایی مانند بغل کردن اجباری آن ها را انجام ندهند.”

 

 

نگهداری از گربه : قبل از اطمینان از بی ضرر بودن گیاهان برای گربه ها، آن ها را داخل خانه نیاورید

 

هیچ چیز مانند یک دسته گل تازه، فضای اتاق شما را پر نشاط نمی کند به شرطی که باعث مسموم شدن گربه شما نشود. 

 

 

طبق گفته ی دامپزشک و نویسنده، روت مک پیت،”هرگز قبل از اطمینان از اینکه گیاهان و گل های مورد علاقه شما برای گربه ها ضرر ندارند، آن ها را داخل خانه نیاورید. برای مثال، انواع گل های سوسن که اغلب داخل دسته های گل استفاده می شوند، برای گربه ها بسیار سمی هستند و مصرف هر یک از بخش های این گل توسط گربه ها می تواند منجر به نارسایی کبد و مرگ این حیوانات شود. سوسن ها به قدری برای گربه ها سمی هستند که حتی نوشیدن آب گلدان حاوی گل های سوسن می تواند منجر به آسیب کلیوی گربه ها شود. “

 

 

نگهداری از گربه : اجازه ندهید گربه با نخ یا کاموا بازی کند

 

نگهداری از گربه : اجازه ندهید گربه با نخ یا کاموا بازی کند

طبق گفته ی متخصص تغذیه و دامپزشک بنام جیمی آلسینگ، نخ و کاموا یک اسباب بازی ناامن برای گربه هاست. آلسینگ در این رابطه چنین ادامه می دهد: 

 

 

“خوردن کاموا یا نخ منجر به اتفاقی می شود که دامپزشکان آن را جسم خارجی خطی مینامند. روده ها هنگام تلاش برای عبور نخ، کش آمده و جمع می شوند. این امر منجر به مرگ بخشهایی از روده می شود که باید با جراحی خارج شوند. ” 

 

 

اسباب بازی هایی که بر روی آن ها عبارت cat-safe (بی خطر برای گربه ها) نوشته شده است، برای سرگرمی گربه ها بسیار مناسب تر هستند. اگر در مورد اسباب بازی مناسب حیوانات خانگی خود مطمئن نیستید، با یک دامپزشک در این زمینه صحبت کنید.

 

 

نگهداری از گربه : بازی با دست را به گربه هایتان یاد ندهید 

 

گربه ها ممکن است تصور کنند که انگشتان شما اسباب بازی هستند. گربه ها دوست دارند تا به چیزهایی که سر راه آن ها قرار میگیرند و حرکت می کنند، چنگ بزنند؛ به همین دلیل، در طول بازی با گربه ها نباید از دست های خود برای وسوسه کردن آن ها استفاده کنید تا مبادا آسیبی به دست هایتان وارد شود. 

 

 

طبق گفته ی هوسر، صاحبان گربه ها هرگز نباید با گربه ها، دست بازی کنند چرا که گربه ها بطور ذاتی به دنبال کردن و شکار کردن علاقمند هستند. زمانی که انسان به گربه یاد می دهد که دست هایش یک شکار بالقوه است، نتیجه معمولا، هم برای انسان و هم برای گربه، ناخوشایند خواهد بود. 

 

 

روش مناسب تر برای بازی با یک گربه، استفاده از یک چیز بی جان (معمولاً یک اسباب بازی) است.

 

 

نگهداری از گربه : گربه ها را بصورت مستقیم ( اعم از ضربه زدن به پشت آن ها یا با صدای بلند) تنبیه نکنید 

 

 

این کار می تواند گربه ها را از شما دور کند. افرادی که به نگهداری از سگ ها عادت کرده اند، هنگامی که برای اولین بار شروع به نگهداری از گربه ها می کنند، ممکن است از دیدن نحوه ی آموزش سخت گربه ها در مقایسه با سگ ها، شوکه شوند. 

 

 

طبق گفته ی هوسر به افرادی که به تازگی شروع به نگهداری از گربه ها کرده اند، تنبیه مستقیم گربه می تواند عواقب بدی داشته باشد.

 

 

هوسر به صحبت های خود چنین ادامه می دهد:” گربه ها هرگز نباید بصورت مستقیم و یا از طریق کلامی یا جسمی، مجازات شوند. زدن کف دست ها به یکدیگر، زدن پا به زمین یا انداختن سکه در یک حلبی ممکن است به سگ بفهماند که کار او اشتباه و غیر قابل قبول است اما در مورد گربه ها، چنین کارهایی نتیجه ی عکس دارد. گربه ها نسبت به صداهای بلند، بسیار حساس هستند و این صدا ها آنها را می ترساند. گربه ها می توانند شخصی را که این صداها را ایجاد می کند به عنوان یک تهدید بدانند و از آن ها دوری کنند. “

 

 

اگر گربه شما رفتاری را نشان می دهد که به نظر شما غیرقابل قبول است، ممکن است در واقع یک رفتار کاملاً نرمال باشد که صرفاً به یک عکس العمل مناسب نیاز دارد.

 

 

به عنوان مثال، گربه هایی که دائماً روی میزها و کابینت ها می پرند، ممکن است به یک درخت گربه یا یک استراحتگاه بلند مخصوص، احتیاج داشته باشند تا بتوانند آنچه را که در اطراف میگذرد را کنترل کنند.

 

نگهداری از گربه : گربه ها را بصورت مستقیم ( اعم از ضربه زدن به پشت آن ها یا با صدای بلند) تنبیه نکنید 

 

همچنین گربه هایی که دوست دارند به مبلمان و وسیله های خانه چنگ بیندازند، در صورت داشتن یک اسکرچر یا یک اسباب بازی که بتوانند چنگال های خود را در آن فرو کنند، دیگر به لوازم خانه و مبل ها چنگ نخواهند انداخت.

 

 

نگهداری از گربه : همواره به گربه ها غذای خشک ندهید 

 

بدن گربه ها بایستی هیدراته بماند. طبق گفته ی هوسر، گربه ها به محیط زندگی خشک عادت کرده اند و اگر رژیم غذایی مناسبی داشته باشند، می توانند تمام آب مورد نیاز خود را از مواد غذایی دریافت کنند. از آنجایی که گربه ها تمایل چندانی به نوشیدن آب ندارند، هیدراته نگهداشتن بدن آن ها از طریق غذا بسیار مهم است. 

 

 

هوسر در این رابطه چنین می گوید:

“حتی گربه هایی که به نظر می رسد آب زیادی می نوشند تقریباً به اندازه کافی نمی نوشند. کم آبی مزمن اغلب منجر به پوسیدگی دندان، سنگ مثانه و عفونت های دستگاه ادراری میشود. با افزودن یک وعده غذایی مرطوب به رژیم غذایی روزانه گربه، می توان از بسیاری از مشکلات سلامتی پیشگیری کرد.” 

 

 

همچنین یک تصور غلط رایج وجود دارد که تغذیه گربه با غذای کنسرو شده بعضا منجر به چاقی می شود زیرا میزان زیادی از کالری موجود در کنسرو، از چربی حاصل می شود. آنطور که آلسینگ میگوید، غذای مرطوب در واقع کالری کمتری نسبت به همان حجم از غذای خشک دارد زیرا غذاهای کنسرو شده، میزان آب بیشتری دارند. 

 

 

نگهداری از گربه : به گربه خود غذای زیاد ندهید 

 

اگرچه ممکن است قرار دادن یک کاسه پر از غذا برای گربه آسان باشد، اما اگر ظرف غذای گربه ها همیشه پر باشد، وسوسه می شوند و پرخوری می کنند. طبق گفته ی گری ریچر و راور که هر دو دامپزشک هستند، قرار دادن غذای اضافی در مقابل گربه ها موجب پرخوری و چاقی آن ها می شود. 

 

 

ریچر چنین ادامه می دهد: “اطمینان حاصل کنید که مقدار مناسبی از غذای سفت و غذای مرطوب را که دامپزشک توصیه می کند برای جلوگیری از چاقی گربه ها، در اختیار آن ها قرار میدهید. “

 

 

اگر زمان شما اجازه نمی دهد تا در ساعات مختلف روز، غذای گربه را تهیه کنید و جلوی آن ها بگذارید، می توانید یک دستگاه غذای اتوماتیک گربه تهیه کنید تا مقدار معینی از غذا را در ساعات مشخصی از روز، در اختیار گربه شما قرار گیرد.  

 

 

نگهداری از گربه : گربه ها شیرینی شیر را دوست دارند، اما نباید یک بشقاب شیر جلوی آن ها قرار دهید

 

نگهداری از گربه : گربه ها شیرینی شیر را دوست دارند، اما نباید یک بشقاب شیر جلوی آن ها قرار دهید

 

گربه شما ممکن است شیر ​​را دوست داشته باشد، اما شیر می تواند برای آن ها مضر باشد. طبق گفته ی ریچر، اکثر گربه ها در حقیقت تحمل لاکتوز شیر را ندارند و به همین دلیل، دادن شیر گاو به گربه ها می تواند مضرات قابل توجهی برای سلامتی آن ها داشته باشد. 

 

 

ریچر در این رابطه چنین ادامه میدهد: “شیر برای تغذیه گربه ضروری نیست. با اینکه ممکن است تصور کنید غذای خوشمزه ای به حیوان خانگی خود می دهید اما بسیاری از گربه ها در صورت مصرف لبنیات، دچار معده درد یا سایر مشکلات مرتبط می شوند. ” 

 

 

اگر می خواهید چیز خاصی به گربه خود بدهید، آب یا یک غذای خانگی کوچک و کم کالری به او بدهید. 

 

 

نگهداری از گربه : هرگز به گربه خود استخوان ندهید 

 

نگهداری از گربه : هرگز به گربه خود استخوان ندهید 

 

هیچ حیوانی نباید استخوان بجود. برخلاف آنچه کارتون ها معمولاً به تصویر می کشند، گربه های خانگی نباید با جویدن اسکلت ماهی یا استخوان حیوانات دیگر، خود را آزار دهند. طبق گفته مک پت، استخوان ها هم برای گربه ها و هم برای سگ ها یک خطر جدی به حساب می آیند. به ویژه استخوان های طیور بسیار خطرناک هستند زیرا می توانند خرد شوند و در گلو، معده یا روده گربه گیر کنند.

 

 

اطمینان حاصل کنید که هر نوع ماهی یا گوشتی که به گربه خود می دهید، کاملاً بدون استخوان است و اگر شک دارید که حیوان خانگی شما استخوان خورده و علائم غیر عادی دارد، سریعاً با دامپزشک تماس بگیرید. 

 

 

نگهداری از گربه : موهای گربه خود را اصلاح نکنید مگر اینکه دامپزشک یک دلیل پزشکی برای آن ارائه داده باشد

 

قرار نیست موهای گربه ها اصلاح شود. طبق گفته ریچر، با اینکه اصلاح موی گربه ها به شکل موی شیر ها، زیبا و بامزه به نظر می‌رسد اما اصلاح مو برای سلامتی گربه ها خوب نیست. موهای گربه ها به آنها کمک می کند تا دمای بدن خود را تنظیم کنند تا در زمستان گرم و در تابستان خنک بمانند، بنابراین هیچ دلیلی برای اصلاح موهای گربه وجود ندارد.

 

 

در واقع شما با تراشیدن موهای گربه، توانایی آنها را در تنظیم دمای بدنشان کاهش می دهید. ممکن است مواردی وجود داشته باشد که دامپزشک شما به دلایل پزشکی، به شما توصیه کند تا کمی یا کل موهای گربه خود را بتراشید، اما توصیه نمی شود صرفا به دلایل زیبایی، موهای گربه خود را اصلاح کنید.  

 

 

نگهداری از گربه : به گربه های خود دارویی که مخصوص انسان یا سگ است ندهید 

 

قبل از دادن هر دارویی به حیوانات خانگی خود، همیشه با دامپزشک خود مشورت کنید. داروهایی که برای انسان و سگ بی خطر هستند، در صورت تجویز برای گربه ها، می توانند عوارض جبران ناپذیری در پی داشته باشد.

 

 

مک پت در این رابطه چنین می گوید:” هرگز بدون بررسی و مشورت با دامپزشک، به گربه خود دارو ندهید. برخی از داروها ممکن است برای انسان یا سگ بی خطر بوده و برای گربه، کشنده باشند. این موضوع فقط در مورد داروهای با نسخه صدق نمی کند بلکه داروهای بدون نسخه نیز می توانند به همان اندازه کشنده باشند.”

 

 

به عنوان مثال، استامینوفن که یک ماده فعال در بسیاری از مسکن های ساخته شده برای انسان است، می تواند برای گربه ها بسیار سمی باشد. 

 

 

نگهداری از گربه : نباید گربه خود را بیش از ۲۴ ساعت تنها بگذارید 

 

نگهداری از گربه : نباید گربه خود را بیش از ۲۴ ساعت تنها بگذارید 

 

گربه ها همیشه نمی توانند بطور کامل از عهده زندگی خود بر بیایند. بسیاری از افراد ترجیح میدهند تا به جای سگ، از گربه مراقبت کنند زیرا این تصور را دارند که گربه ها اساساً از خود مراقبت می کنند. با اینکه گربه ها به طور کلی استقلال بیشتری نسبت به سگ ها دارند، اما نمی توانند بطور کامل از خود مراقبت کنند. 

 

 

ریچر در این رابطه چنین می گوید:” بعضی از مردم تصور می کنند که اگر غذا و آب کافی جلوی گربه ها قرار دهند، آن ها می توانند خود را چند روز اداره کنند اما در حقیقت، یک فرد باید حداقل هر ۲۴ ساعت به گربه شما سر بزند.

 

 

اگر نمی توانید در کمتر از ۲۴ ساعت به خانه بازگردید، می توانید از یکی از دوستان یا اقوام خود درخواست کنید تا هر روز حداقل یکبار به گربه شما سر بزند. همچنین می توانید یک پرستار شبانه یا ۲۴ ساعته برای گربه خود بگیرید.

 

 

نگهداری از گربه : تغییر رفتار گربه خود را نادیده نگیرید 

 

گربه ها نمی توانند احساس خود را به همان روشی که انسان ها بیان می کنند، بیان کنند بلکه مالکان باید براساس تغییرات جسمی و رفتاری، علت حرکات آن ها را درک کنند. هوسر در این رابطه چنین می گوید:” دو مورد از بیماریهای شناخته شده گربه سانان که شدیدا نیز دردناک هستند، بیماری دندانی و آرتروز است. وقتی گربه ها این شرایط را دارند یا درد دیگری را تجربه می کنند، رفتار خود را تغییر می دهند. آنها ممکن است غذا خوردن را متوقف کنند، گوشه گیر شوند، تعامل با خانواده را متوقف کنند و حتی پرخاشگر شوند.” 

 

 

اگر مشاهده کردید که رفتار گربه شما بطور چشمگیری تغییر کرده، حتما با دامپزشک خود در این زمینه مشورت کنید. 

 

از دست ندهید