خواب روز و ۴ راهکار بسیار ساده و جادویی برای داشتن یک خواب روزانه راحت!

 با اینکه اوج انرژی بسیاری از افراد در ساعات روز است اما افرادی که شیفت شب کار می کنند، دوست دارند تا کمبود خواب یا بی خوابی شبانه خود را با خوابیدن روزانه جبران کنند. مسئله‌ای که در این زمینه وجود دارد این است که حتی اگر شیفت شب هم باشید، ممکن است خوابیدن روزانه برایتان آزاد دهنده باشد.

 

 

این مشکل به این دلیل اتفاق می افتد که ساعت داخلی بدن برای آلارم زدن و بیدار نگهداشتن شما هنگام روز تنظیم شده است. حتی اگر شب کار نباشید ممکن است بدلایل مختلف نتوانید شب‌ها به خواب بروید و دوست داشته باشید کمبود خواب یا بیخوابی خود را بهنگام روز جبران کنید.

 

 

در این مطلب به ۴ راه حل اساسی برای افزایش کمیت و کیفیت خواب در طول روز به شما ارائه خواهیم کرد. با وای آره همراه باشید:

 

 

۱. قهوه و نوشیدنی های کافئین دار را فراموش کنید 

قهوه و نوشیدنی های کافئین دار را فراموش کنید 

تاثیر کافئین ۵ تا ۶ ساعت در بدن باقی می ماند و خواب روز را دچار اختلال می کند. مصرف نکردن قهوه و سایر نوشیدنی های کافئین دار هنگام روز خوابی طولانی را در طول روز برایتان فراهم خواهند کرد. اگر شیفت شب هستید خوردن نوشیدنی‌های کافئین دار را در نیمه دوم شیفیت خود فراموش کنید. 

 

 

۲. از عینک آفتابی استفاده کنید

از عینک آفتابی استفاده کنیدبسیاری از پزشکان توصیه می کنند تا صبح ها از نور خورشید برای تغییر حالت بدن و به نوعی  “بیدار کردن” مغز استفاده کنید؛ این کار برای به دست آوردن انرژی لازم برای متوسط  ۸ ساعت کار روزانه بسیار مفید است اما اگر شیفت شب هستید و میخواهید خوابتان را با خواب روز جبران کنید این ایده، به هیچ وجه ایده خوبی نیست.

 

 

یک استراتژی هوشمندانه در این زمینه برای شما این است که صبح ها هنگام برگشتن از محل کار به خانه از عینک آفتابی استفاده کنید تا نور خورشید ساعت درونی بدنتان را بهم نریزد.

 

 

۳. از پرده های ضخیم استفاده کنید 

از پرده های ضخیم استفاده کنید هنگامیکه در خانه هستید نور محیط را تا حد ممکن کم کنید. از پرده‌های سنگین و ضخیم استفاده کنید و سایه‌های تیره‌ای بوجود بیاورید تا اتاقتان تا حد ممکن تاریک شود. 

 

 

۴. صداهای بیرون را از محدود کنید 

صداهای بیرون را از محدود کنید 

اگر اتاق خوابتان هنگام شب ساکت باشد صداهایی که هنگام روز به گوش میرسد میتواند مانع از خواب روزانه شما شود. شما می توانید با دستگاه نویز سفید، گوش گیر، هدفون و غیره، صداهایی مانند سروصدای ماشین‌ها، صدای همسایه‌ها و بسیاری از صدا‌های مزاحم را به حداقل برسانید.

از دست ندهید