مضرات تماشای تلویزیون قبل از خواب : آیا تماشای تلویزیون قبل از خواب بد است؟ 

تماشای تلویزیون قبل از خواب ممکن است بی ضرر به نظر برسد. اکثر مردم جهان یعنی دو سوم بزرگسالان در سراسر جهان، درست قبل از رفتن به رختخواب به تماشای تلویزیون می پردازند؛ اما اگر هدف شما یک خواب شبانه خوب است، بهترین کار برای شما خاموش کردن تلویزیون قبل از خواب است. 

تماشای تلویزیون قبل از خواب

 

یکی از مشکلاتی که تماشای تلویزیون قبل از خواب بوجود می آورد، وسوسه شدن برای بیدار ماندن تا دیر وقت و دنبال کردن ادامه ی برنامه مورد علاقه تان است.

 

 

 علاوه بر این، خشونت، کشت و کشتار، یا پر هیجان بودن برنامه ها ممکن است احساس اضطراب را در شما بوجود آورند و باعث شوند تا هنگام رفتن به تختخواب، مدام به پهلوی چپ و راست بچرخید.

 

 

اما هیچ یک از این دو عاملی که توضیح دادیم، نگرانی اصلی نیست. بزرگترین مشکل این است که نوری که صفحه تلویزیون شما ساطع می کند، می تواند شما را بیدار نگه دارد.

 

 

در یک دنیای واقعی، ساعت بدن شما با توجه به طلوع و غروب خورشید تنظیم می شود. هنگام عصر، بدن ما شروع به تولید هورمونی به نام ملاتونین می کند که به تدریج باعث خواب آلودگی می شود.

 

مضرات تماشای تلویزیون قبل از خواب

 

تولید این هورمون در طول شب افزایش می یابد و به شما کمک می کند تا به خواب بروید و تا صبح بخوابید اما در ساعات اولیه صبح پراکنده می شود و در نهایت با طلوع خورشید، از بین میرود. 

 

 

نور های مصنوعی

 

وجود برق به شما اجازه داده است تا از طبیعت خود خارج شوید. برق به شما می گوید که چه زمانی بخوابید و چه زمانی بیدار شوید.  

 

 

استفاده روز افزون از صفحه نمایش ها از جمله تلویزیون، کامپیوتر، تبلت و تلفن های هوشمند به ویژه برای خواب، مشکل ساز هستند.

 

 

به این دلیل است که وسایل الکترونیکی، نوع خاصی از نور آبی را ساطع می کنند که می توانند مغز را تحریک کرده و از تولید ملاتونین جلوگیری کنند.

 

تماشای تلویزیون قبل از خواب : تاثیر نور های مصنوعی بر خواب

 

حتی اگر هنگام تماشای تلویزیون، خواب آلود شدید و چشم هایتان شروع به بسته شدن کرد، این به معنی ایمن ماندن شما نیست. بعد از به پایان رسیدن برنامه، ممکن است احساس کنید که می توانید کاملاً بخوابید، اما خواب شما هنوز هم تحت تأثیر قرار گرفته است.

 

 

 قرار گرفتن در معرض نور آبی می تواند شروع مرحله خواب REM (مرحله حرکت سریع چشم) را به تعویق بیندازد و به خواب آلودگی صبحگاهی منجر شود. به عبارت دیگر، حتی اگر فکر کنید که خوب خوابیده اید، ممکن است خوابتان با کیفیت نبوده باشد.  

 

 

اگر نمی توانید برنامه های مورد علاقه خود را از دست بدهید، از فناوری استفاده کنید

 

 نمایش های مورد علاقه خود را ضبط کنید و شب بعد، یک ساعت زودتر از حد معمول، آن ها را تماشا کنید. به این ترتیب می توانید از وسیله های الکترونیک، برای یک خواب شبانه خوب استفاده کنید. 

 

از دست ندهید