عنکبوت ها و ۷۵ حقیقت وحشتناک و بسیار جالب در مورد آن ها که باید بدانید!

۱. عنکبوت ها به غیر از قطب جنوب در تمامی قاره ها یافت می شوند.

 

 

۲. وجود عنکبوت ها برای یک اکوسیستم سالم حیاتی است. آنها حشرات مضر را می خورند، بر روی گیاهان گرده افشانی می کنند و حیوانات مرده و گیاهان را دوباره به چرخه ی طبیعت باز میگرداند. این حیوانات همچنین برای بسیاری از پستانداران کوچک، پرندگان و ماهی منبع غذایی ارزشمندی هستند.

 

 

۳. حدود ۳۸۰۰۰ گونه ی شناخته شده از عنکبوت در سراسر جهان وجود دارد. دانشمندان بر این باورند که این تعداد حتی بیشتر است.

 

 

۴. تخمین زده می شود که حدود ۱ میلیون عنکبوت در یک هکتار از زمین زندگی می کنند. این تعداد ممکن است در مناطق استوایی نزدیک به ۳ میلیون باشد. طبق تخمین دانشمندان، یک انسان هرگز بیش از ۳ متر از یک عنکبوت فاصله ندارد.

 

 

۵. نیش عنکبوت سرگردان برزیلی می تواند باعث نعوظ طولانی و دردناک و همچنین سایر علائم در مردان شود.

 

 

۶. این حیوانات نسبت به پرندگان و خفاش ها حشرات بیشتری می خورند.

 

 

۷. همه ی عنکبوت ها قادر به بافت تار ابریشم هستند اما همه ی آن ها نمی توانند تار های معمولی ببافند.

 

 

۸. عنکبوت های نر یک تار کوچک از اسپرم می بافتند سپس یک قطره از مایع منی خود را بر روی تار قرار می دهند و پس از مکیدن آن توسط پایچه خود، از این پایچه برای وارد کردن اسپرم به بدن عنکبوت ماده استفاده می کنند.

 

 

۹. عنکبوتهایی که تار می بافند دارای دو یا سه پنجه در نوک هر پا هستند که از آنها برای حرکت از رشته ای به رشته ی دیگر استفاده می کنند، بدون اینکه در قسمت چسبناک تار خود گیر بیفتند. علاوه بر این، بدن عنکبوت ماده روغنی خاصی دارد که مانع از گیر کردن آن بر روی تار می‌شود.

 

 

۱۰. هنگامیکه این حیوان حرکت می کند، در هر لحظه همواره چهار پای خود را بر روی زمین قرار داده و چهار پایش را از زمین جدا می کند.  

 

 

۱۱. عنکبوت باگیرا، تنها عنکبوت گیاهخوار در جهان است.

 

 

۱۲. مرد عنکبوتی یکی از محبوب ترین ابرقهرمانان جهان است. در کتابهای طنز اولیه، عنکبوت رادیواکتیو که پیتر پارکر را نیش زد به اشتباه به عنوان یک حشره شناخته شد.

 

 

۱۳. در موارد نادر، گزش برخی از عنکبوت ها می تواند باعث اختلالات خونی شود. برای مثال گزیدگی عنکبوت منزوی قهوه ای می تواند سلول های خونی را نابود کند. این امر می تواند منجر به علائم دیگری مانند آسیب حاد کلیه و زردی شود.

 

 

۱۴. خون عنکبوت ها آبی است. در انسان، اکسیژن با هموگولوبین پیوند شیمیایی برقرار می‌کند. هموگولوبین مولکولی است که در خود آهن دارد و رنگ قرمز خود را به خون می دهد. در حیوانات، اکسیژن با هموسینین پیوند برقرار می کند. هموسینین مولکولی است که به جای آهن، حاوی مس است.

 

 

۱۵. ماهیچه های عنکبوت، پاهای حیوان را به سمت داخل می کشد اما نمی تواند این پاها را مجددا به سمت بیرون هل دهد. برای اینکه پاها دوباره به سمت بیرون کشیده شوند بایستی یک مایع آبکی به سمت پاهای این حیوان پمپاژ شود. پاهای عنکبوت مرده به یکدیگر پیچ میخورد چرا که هیچ مایعی برای پمپاژ در بدنش وجود ندارد.

حقایق بسیار جالب و شگفت انگیز در مورد عنکبوت ها

۱۶. زهر عنکبوت بیوه ی سیاه با مسدود کردن سیگنال هایی که به سمت ماهیچه ها میروند به سلول های اعصاب حمله ور می شوند. این امر باعث می شود تا عضلات بصورت مکرر و اغلب بصورت دردناک منقبض شوند. نیش بیوه ی سیاه همچنین ممکن است اختلالات دیگر مرتبط با اعصاب نظیر فشار خون بالا، بیقراری و گرفتگی های شدید سلول های صورت را بدنبال داشته باشد.

 

 

 ۱۷. اثر نیش عنکبوت با توجه به عوامل مختلف از جمله میزان سم تزریق شده، اندازه و سن شخص قربانی متفاوت است. به ویژه اینکه کودکان و افراد مسن در برابر گزش عنکبوت آسیب‌پذیر هستند.

 

 

۱۸. عنکبوتها در پشت شکم خود بین دو تا شش اندام تار ساز دارند. هر یک از این اندام ها مانند سر دوش کوچکی هستند که صد ها سوراخ بر روی خود دارند و ابریشم مایع تولید می کنند.

 

 

۱۹. عنکبوت هایی که از نژاد ctenizidae هستند فسیل های زنده به حساب می آیند زیرا آنها شبیه عنکبوت هایی هستند که بیش از ۳۰۰ میلیون سال پیش زندگی می کردند. آنها در جنوب شرقی آسیا، چین و ژاپن یافت می شوند و به همراه پاهای خود بیش از ۱۰ سانتی متر طول دارند.

 

 

۲۰. بزرگترین عنکبوت دنیا عنکبوت پرنده خوار جالوت ( goliath یا Theraphosa blondi ) نام دارد. این حیوان می تواند از نظر عرضی ۲۸ سانتی متر رشد کند و دندان های نیش آن تا ۲.۵ سانتی متر طول داشته باشد. عنکبوت پرنده خوار جالوت از قورباغه ها، مارمولک ها، موش ها و حتی مارها و پرندگان کوچک تغذیه می کند.

 

 

۲۱. کوچکترین عنکبوت جهان Patu marplesi نام دارد. این عنکبوت بقدری کوچک است که ۱۰ عنکبوت Patu marplesi می توانند انتهای یک مداد را پر کنند.

 

 

۲۲. کُشنده ترین عنکبوت های جهان عبارتند از عکنبوت بیوه ی سیاه ( black widow )، تار قیفی سیدنی ( funnel web ) و عنکبوت منزوی قهوه ای ( brown recluse ). یکی از ترسناکترین عنکبوت های جهان، تارانتولا (tarantula) نامیده می شود که بطور تعجب آوری از زهر ضعیفی برخوردار است و نیش آن بیشتر شبیه به نیش زنبور است.

 

 

۲۳. سمی ترین عنکبوت جهان، عنکبوت سرگردان برزیلی ( Brazilian Wandering ) یا عنکبوت موزی است. این حیوان خطرناک در کف جنگل های آمریکای مرکزی و جنوبی سرگردان بوده و به دنبال غذا است. فقط مقدار کمی از سم این عنکبوت برای کشتن یک انسان کافی است.

 

 

۲۴. نیش عنکبوت سرگردان برزیلی که در جنوب شرقی ایالات متحده یافت می شود در ابتدا بدون درد است. فرد ممکن است حتی متوجه گزیده شدن توسط این عنکبوت نشود اما پس از مدتی، پوست شروع به تورم می کند و بشدت دردناک می شود. اگر این گزیدگی درمان نشود ممکن است فرد جان خود را از دست بدهد.

 

 

۲۵. عنکبوت هراسی یا ( Arachnophobia ) یکی از فوبیا های رایج در آمریکای شمالی و اروپا است. عنکبوت هراسی در مناطق گرم استوایی که عنکبوت های غول پیکر و پر مو در آن جا یافت می شوند کمتر دیده می شود.

 

 

۲۶. برخی از عنکبوت ها نظیر عنکبوت های خانگی می توانند از دیوار ها بالا بروند چرا که پاهای آن ها دارای موهای ریزی است که به سطح دیوار گیر می کند. این عنکبوت ها نمی توانند از وان بالا بروند چرا که وان خیلی لیز است. سایر عنکبوت ها نظیر عنکبوت های باغ نمی توانند از دیوار بالا بروند چون آن ها در انتهای پاهای خود پنجه دارند اما به جای آن، این پنجه ها در گرفتن تارهای ابریشم به آن ها کمک می کند.

سمی ترین عنکبوت جهان، عنکبوت سرگردان برزیلی ( Brazilian Wandering)، یا عنکبوت موزی است-حقایق جالب در مورد عنکبوت ها

۲۷. دانشمندان برای ساختن ربات های عنکبوتی از عنکبوت ها الهام گرفته اند. برای مثال؛  Spidernaut یک عنکبوت مکانیکی است که برای خزیدن در بیرون از هواپیما و انجام تعمیرات طراحی شده است. وزن این عنکبوت در ۸ پای آن تقسیم شده تا از آسیب رسیدن به فضاپیما جلوگیری شود.

 

 

۲۸. ابریشم بیرون آمده از اندام تارساز عنکبوت، مایع است اما به محض تماس با هوا سفت می‌شود. بعضی از عنکبوت ها دارای هفت نوع غده ابریشمی هستند که از هر کدام نوع متفاوتی از ابریشم بیرون می آید مانند ابریشم صاف، چسبنده، خشک یا کشیده.

 

 

۲۹. ابریشم موجود در یک تار عنکبوت، ۵ برابر قدرتمند تر از یک تخته فولاد با همان ضخامت است. یک تار بافته شده از رشته های ابریشم عنکبوت به اندازه یک مداد ضخامت دارد و می‌تواند یک هواپیمای بوئینگ ۷۴۷ در پرواز را متوقف کند. دانشمندان هنوز نتوانسته اند قدرت و کشسانی ابریشم عنکبوت را شبیه سازی کنند.

 

 

۳۰. در مناطق گرمسیری، عنکبوت های تار افکن یک تار ابریشمی کوچک می سازند تا طعمه به آن ها گیر کند.

 

 

۳۱. مرغ های مگس خوار از تکه های کوچک چوب و ابریشم که از تار عنکبوت ها حاصل می‌شود برای بافت لانه خود استفاده می کنند.

 

 

۳۲. درحالیکه اکثر این حیوانات هر روز یک تار جدید میسازند، تار ساخته شده توسط عنکبوت‌های پرنده خوار ( gold orb ) ممکن است چندین سال طول بکشد و حتی پرندگان را  اسیر کند.

 

 

۳۳. عنکبوت تار قیفی سیدنی گونه ای از عنکبوت مهاجم است که به انسان حمله کرده و او را نیش میزند. ثابت شده است که سم این حیوان می تواند در عرض ۱۵ دقیقه یک انسان را از پا در بیاورد. خوشبختانه پادزهر سم این عنکبوت وجود دارد و تلفات حاصل از نیش آن اندک است.

 

 

۳۴. عنکبوت های گرگی می توانند با سرعت ۶۰ سانتی متر بر ثانیه حرکت کنند.

 

 

۳۵. عنکبوت ها دندان ندارند و بنابراین نمی توانند غذای خود را بجوند. آن ها مایع گوارشی خود را به داخل غذا تزریق می کنند و سپس این مایع را مک میزند.

 

 

۳۶. بعضی از عنکبوت های نر، مگس مرده را به عنوان هدیه به جنس ماده می دهند.

 

 

۳۷. عنکبوت ها نمی توانند پرواز کنند اما گاهی اوقات از طریق یک تار ابریشم خود، بر روی هوا حرکت می کنند.

 

 

۳۸. عنکبوت های آبی تنها عنکبوت هایی هستند که کل زندگی خود را در آب می گذرانند. این عنکبوت ها یک “زنگ غواصی” می سازند که به آن ها اجازه می دهد در زیر آب زندگی کنند و تار‌های خود را در آن جا ببافند. آن ها از پاهای خود مانند چوب ماهیگیری برای کشیدن حشرات، بچه قورباغه ها و حتی ماهی های کوچک به سمت خود استفاده می کنند.

 

 

۳۹. عنکبوت فضولات پرنده، خود را به شکل فضولات پرنده در می آورد تا از خورده شدن توسط پرندگان جلوگیری کند.

 

 

۴۰. دو گونه عنکبوت پرشی یافت شده است که در ارتفاع ۷۰۱۰ متری زندگی می کنند. در این ارتفاع هیچ گیاهی رشد نمی کند اما مواد تشکیل دهنده ی گیاه از سمت پایین به بالا پخش می شوند که برای تغذیه ی این موجودات ریز کافی هستند.

 

 

۴۱. عنکبوت های پرشی می توانند تا ۴۰ برابر طول بدن خود پرش کنند. اگر انسان می توانست به این ارتفاع پرش کند می توانست بیش از ۷۰ متر بپرد.

 

 

۴۲. عنکبوت های پرشی پاهای عضلانی قوی ای ندارند. آنها با انقباض عضلات شکم خود که مایع بدن را به سمت پاهای عقب هدایت می کند می پرند. پس از پرش، پاهای عقب صاف می‌شوند و عنکبوت به سمت جلو جهش می کند.

 

 

۴۳. صد ها سال پیش، مردم تار های عنکبوت را بر روی زخم های خود قرار می دادند چرا که تصور میکردند این کار از خونریزی زخم جلوگیری می کند. امروزه دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که ابریشم حاوی ویتامین K است که به کاهش خونریزی کمک می کند.

بند اوردن خون از طریق تار عنکبوت ها

۴۴. بعضی از این حیوانات، تار های خودشان را می خورند و آن ها را دوباره برای ساخت تار بکار می برند.

 

 

۴۵. این حیوانات تنها گروهی از حیوانات هستند که تار می بافند. در طول میلیون ها سال، تار‌های عنکبوت به انواع مختلفی از جمله تار لایه ای، تار پیچ و خم دار، نردبانی و تار گرد تقسیم شده‌اند. امروزه اکثر مردم هنگام فکر کردن به تار عنکبوت، نوع گرد آن را تصور می کنند.

 

 

۴۶. عنکبوت درختی داروین، محکم ترین جنس تار را در بین ارگانیسم های زنده می سازد. تار‌های غول پیکر این عنکبوت ها می توانند رودخانه ها، نهر ها و دریاچه ها را بپوشاند و ۱۰ برابر قوی تر از پارچه ی کلوار هستند.  

 

 

۴۷. اکثر این حیوانات به تنهایی زندگی می کنند و فقط هنگام جفت گیری، با سایر عنکبوت ها ملاقات می کنند. تنها چند گونه از این حیوانات اجتماعی هستند و به صورت گروهی زندگی می‌کنند. به عنوان مثال، در آفریقا، تار کلونی های اجتماعی نظیر Stegodyphus می توانند کل درختان را بپوشانند. در هند، تار ها می توانند چندین مایل از درختان را بپوشانند.  

 

 

۴۸. اندازه ی عنکبوت بیوه ی سیاه نر بسیار کوچکتر از بیوه ی ماده است. عنکبوت بیوه سیاه نر و عنکبوت های نوجوان خطرناک نیستند. عنکبوت ماده بر روی شکم خود شکلی از یک ساعت شنی قرمز رنگ دارد در حالیکه این علامت بر روی شکم نر ها به رنگ زرد بوده و خطوط و لکه‌های موجود بر روی شکم نر ها به رنگ قرمز است.

 

 

۴۹. تنها، عنکبوت های بیوه ی ماده تار می بافند و طعمه را در دام می اندازند. نوع نر مانند عنکبوت های بالغ تغذیه نمی کنند و به جای آن تمام تمرکز خود را بر روی جفت گیری قرار می‌دهند. بیوه ی سیاه ماده گاهی اوقات پس از جفت گیری، نوع نر را می خورد.

 

 

۵۰. عنکبوت بیوه ی قرمز حتی هنگام جفت گیری شروع به خوردن عنکبوت نر می کند. هر چند عنکبوت بیوه ی نر با قرار دادن خود در زیر آرواره های ماده، خود را در اختیار ماده قرار می دهد. حتی اگر ماده، نر را از دهان خود بیرون بیندازد، عنکبوت نر باز هم خود را در دهان ماده قرار می‌دهد تا در نهایت توسط ماده خورده شود.

 

 

۵۱. عنکبوت های ماده در هر بار زایمان می توانند تا ۳۰۰۰ عدد تخم بگذارند. در حالیکه اکثر عنکبوت ها با فرزندان خود نمی مانند، عنکبوت های گرگی بچه های خود را روی پشت خود حمل می کنند.

 

 

۵۲. برخی از گونه های عنکبوت های پرشی می توانند طیف های نوری را مشاهده کنند که انسان ها نمی توانند. برخی از عنکبوت ها می توانند هر دو اشعه ی UVA و UVB را بینند.

 

 

۵۳. بیوه ی سیاه ماده تنها به یکبار جفت گیری نیاز دارد. این عنکبوت پس از یکبار جفت گیری می تواند تا زمانیکه زنده است ( حدود ۲ سال) تخمگذاری کند.

 

 

۵۴. در طول قرن ۱۶ و ۱۷ تصور می شد که اگر فرد قربانی پس از نیش زده شدن توسط گونه ای از عنکبوت گرگی ( بنام تارانتولا از منطقه ی تارانتوی ایتالیا ) با نوعی خاص از یک موسیقی تند نرقصد این نیش او را خواهد کشت. این موضوع باعث بوجود آمدن رقص تارانتلا شده است.

 

 

۵۵. عنکبوت ها حشره نیستند. آن ها به همراه عقرب ها، هیره ها، موریانه های خرمن بردار، و کنه ها در دسته ی عنکبوتیان قرار می گیرند. همه ی عنکبوتیان ۸ پا و دو تکه بدن ( یک سر سینه و یک شکم) دارند. در مقابل، حشرات ۶ پا و سه تکه بدن ( یک سر، یک سینه و یک شکم) دارند.

 

 

۵۶. اکثر عنکبوت ها، ۸ چشم دارند و بسیار نزدیک بین هستند. این حیوانات همچنین موهای ریزی بر روی پاهای خود دارند که به آن ها کمک می کند بشنوند و بو بکشند.

 

 

۵۷. مخدر های مختلف بر نحوه ی بافتن تار توسط عنکبوت ها تاثیر می گذارد. برای مثال؛ عنکبوت هایی که مخدر LSD مصرف کرده اند تار های زیبایی می بافند. در مقابل؛ عنکبوت هایی که کافئین مصرف کرده اند تار های وحشتناکی می بافند. دانشمندان بر این باورند که آزمایش شکل تار های عنکبوت می تواند به تشخیص مواد شیمیایی و آلاینده های موجود در هوا کمک کند.

 

 

۵۸. طبق یک افسانه، انسان در طول زندگی خود می تواند بصورت متوسط ۴ ( یا هر تعداد عنکبوت ) را در حین خواب قورت دهد اما در واقعیت بسیار بعید است که عنکبوت در دهان انسانی که خوابیده است قرار بگیرد.

 

 

۵۹. طبق یکی از افسانه های یونانی، دختری بنام آراخنه بقدری می توانست خوب بافندگی کند که الهه آتنا حسود شد و آراخنه را تبدیل به عنکبوت کرد.

 

 

۶۰. عنکبوت استخوان ندارد. در عوض، یک اسکلت بیرونی دارد که مانند یک زره سخت از بدن آن محافظت می کند. از آنجایی که یک اسکلت خارجی رشد نمی کند، عنکبوت پوست اندازی می‌کند. معمولا یک عنکبوت در طول عمر خود ۱۰ بار پوست اندازی می کند. 

 

 

۶۱. زهر یک بیوه سیاه ماده، ۱۵ برابر قوی تر از سم یک مار زنگی است. 

 

 

۶۲. یک عنکبوت تارانتولا می تواند آب بدن یک موش را در عرض ۲ روز بگیرد و پشت سر خود توده‌ای از پوست و استخوان موش را برجای بگذارد.

 

 

۶۳. اکثر عنکبوت ها یکسال عمر می کنند با اینحال برخی از تارانتولا ها عمر ۲۰ ساله دارند.

 

 

۶۴. برخی از این حیوانات از تارهایشان برای شکار استفاده نمی کنند بلکه بجای آن، یک بزاق چسبناک ایجاد کرده و از طریق نیش ها طعمه ی خود را شکار می کنند.

 

 

۶۵. این حیوانات مانند سنگ نوردان در صورت وجود خطر افتادن، به تاری از ابریشم می چسبند. آن ها حتی اگر نیاز به پریدن داشته باشند می توانند جهش کنند.

 

 

۶۶. اکثر عنکبوت های ماده بزرگتر از عنکبوت های نر هستند.

 

 

۶۷. عنکبوت بیوه ی سیاه و عنکبوت منزوی قهوه ای تنها عنکبوت هایی در آمریکای شمالی هستند که نیش آن ها می تواند خطرناک باشد. با اینکه سازمان کنترل و پیشگیری، عنکبوت هوبو را به عنوان سومین عنکبوت سمی جهان معرفی می کند اما برخی از محققان بر این باورند که سم عنکبوت هوبو به آن اندازه خطرناک نیست.

 

 

۶۸. این حیوانات برخلاف حشرات شاخک ندارند.

 

 

۶۹. تار عنکبوت بدلیل ذرات چسبناکی که عنکبوت از خود بر جای می گذارد چسبناک است. هر کدام از این ذرات سه برابر نازکتر از هر تار موی انسان هستند. دانشمندان این ذرات را شبیه به آدامس جویدنی توصیف می کنند.

 

 

۷۰. تار های این حیوانات، تله های منفعل و بی حرکت نیستند. در عوض به دلیل پخش چسب الکتریکی در سطح تار عنکبوت، تار ها به سمت طعمه ی خود تمایل پیدا می کنند. دانشمندان همچنین دریافته اند که مارپیچ های چسبناک موجود بر روی تار، میدان الکتریکی زمین را در چند میلی متر تار، از حالت عادی خارج می کنند.

 

 

۷۱. بیشتر عنکبوت های موجود در خانه ها با زندگی در داخل خانه سازگار شده اند. آنها شانس کمی برای زنده ماندن در خارج از منزل دارند.

 

 

۷۲. کتی ملوا، خواننده ی انگلیسی وقتی به دلیل صداهایی که داخل گوشش می شنید به دکتر مراجعه کرد متوجه شد که یک عنکبوت پرشی در گوش او زندگی می کند. کتی بر این باور بود که در پرواز هفته ی پیش اش، این عنکبوت به داخل گوشی ایرفون او وارد شده و پس از آن به داخل گوش او رفته است.

 

 

۷۳. با اینکه این حیوانات به خاطر انواع برآمدگی ها، دانه های جوش و غده های بوجود آمده بر روی پوست مقصر شناخته می شوند اما با اینحال برخلاف پشه ها و کنه ها، آن ها از خون انسان تغذیه نمی کنند و دلیلی ندارد که انسان را نیش بزنند مگر اینکه احساس خطر کنند یا غافلگیر شوند. علاوه بر این، این حیوانات معمولا فردی را که خوابیده است نیش نمی زنند.

 

 

۷۴. نوعی عنکبوت در هاوایی وجود دارد که دارای چهره ی خندانی است این عنکبوت که عنکبوت خندان هاوایی ( Hawaiian happy-face spider ) نامیده می شود و دارای چهره ای دوست داشتنی است، در معرض خطر انقراض قرار دارد.

نوعی عنکبوت در هاوایی وجود دارد که دارای چهره ی خندانی است این عنکبوت که عنکبوت خندان هاوایی ( Hawaiian happy-face spider)  نامیده می شود

۷۵. درحالیکه ماهیچه های انسان بیرون از اسکلت او قرار دارند اما در عنکبوت ها این عضلات در بخش داخلی اسکلت قرار میگیرند. اسکلت یک عنکبوت یا استخوان بندی بیرونی، عضلات این حیوان را پوشش داده و از آن ها محافظت می کند.

از دست ندهید