جنگ افغانستان و ۲۶ حقیقت بسیار جالب در مورد این جنگ طولانی

۱. جنگ افغانستان در ۷ اکتبر ۲۰۰۱ در پاسخ به حمله تروریستی ۱۱ سپتامبر به ایالات متحده آغاز شد. 

 

 

۲. از سال ۲۰۰۱، ۲۳۵۰ تن از نیروی‌های ارتش ایالات متحده در جنگ افغانستان کشته شده و بیش از ۲۰۰۹۲ مجروح شده‌اند. 

 

از سال ۲۰۰۱، ۲۳۵۰ تن از نیروی های ارتش ایالات متحده در جنگ افغانستان کشته شده و بیش از ۲۰۰۹۲ مجروح شده اند. 

 

۳. جنگ افغانستان سالانه ۴۵ میلیارد دلار بر مالیات شهروندان ایالات متحده اضافه میکرد. 

 

 

 

۴. پس از ایالات متحده، انگلستان با ۴۵۵ نیروی نظامی، دومین کشوری است که بیشترین کشته را در جنگ افغانستان داشته است.

 

 

۵. کودکان در طی جنگ افغانستان یک سوم از کشته‌ها را به خود اختصاص داده‌اند. 

 

 

 

 

۶. از زمان آغاز جنگ افغانستان در سال ۲۰۰۱، خشونت مرتبط با جنگ باعث کشته شدن ۳۱۰۰۰ غیرنظامی و زخمی شدن ۲۹،۰۰۰ غیر نظامی شده است. اینها فقط اعداد مستند هستند و آمار واقعی بسیار بییشتر است. 

 

 

 

۷. از سال ۲۰۰۱، ایالات متحده بیش از یک تریلیون دلار برای جنگ افغانستان هزینه کرده است. بودجه ارتش ایالات متحده، دومین بودجه بالای دولت آمریکا پس از بودجه امنیت اجتماعی است.

 
 
حقایق جنگ افغانستان
 
 

۸. در سال ۲۰۱۲، میزان خودکشی در بین نظامیان آمریکایی در افغانستان بیشتر از تعداد کشته‌شدگان نظامیان آمریکایی بود. به طور کلی، خود کشی در بین نظامیان آمریکایی بیشتر از تعداد کشته شدگان این نظامیان در خاور میانه است.

 

 

۹. از زمان شروع جنگ افغانستان، بیش از ۱۱۰۰۰ افغان از جمله نظامیان، شهروندان و سربازان کشته شده‌اند.

 

 

۱۰. بیش از ۳۶۰۰ شهروند افغان در در سه ماه اول جنگ افغانستان کشته شدند. 

 

 

 

۱۱. افغان ها هم اکنون دومین گروه بزرگ پناهندگان پس از پناهندگان سوری هستند. تقریبا در بین ۴ افغانی،۳ نفر از آن‌ها در داخل کشور یا خارج از کشور آواره شده‌اند. 

 

 

 

۱۲. نیروهای سازمان سیا برای تشویق رهبران قبایل سالخورده افغانستان برای همکاری، اغلب به آنان قرص ویاگرا می‌دادند.

 

 

 
 

۱۳. پت تیلمان ۲۷ ساله، بازیکن فوتبال که برای پیوستن به ارتش آمریکا از قرار داد ۳.۶ میلیون دلاری لیگ ملی فوتبال آمریکا گذشته بود، در تپه‌های افغانستان به خاطر حملات نیرو‌های خودی کشته شد. 

 

 

 

۱۴. بسیاری از نظامیان آمریکایی که از افغانستان باز می گردند، از بیماری CMI (بیماری چند نشانه‌ای مزمن) که قبلا سندروم جنگ خلیج نامیده میشد رنج میبرند. نشانه‌های این بیماری مجموعه‌ای از نشانه‌های مزمن ناشناخته پزشکی نظیر بیخوابی، سرگیجه، اختلالات نفسی، مشکلات حافظه و درد مفاصل را شامل می‌شود.

 
 
 
 
 
 

۱۵. موشک بالستیک بکار رفته در جنگ افغانستان بقدری گران (حدود ۷۵ هزار دلار) بود که سربازان انگلیسی هنگام استفاده از آن‌ها میگفتند پرتاب این موشک مانند پرتاب پورشه است. 

 

 

 

۱۶. پس از حملات ۱۱ سپتامبر در آمریکا، رئیس جمهور بوش درخواست کرد تا طالبان (حزب حاکم افغانستان)، اسامه بن لادن را به آنان تحویل دهد. افغانستان با اشاره به عدم وجود شواهد، از این کار امتناع کرد. ایالات متحده با اجرای عملیات آزادی پایدار به این پاسخ واکنش نشان داد و به افغانستان حمله کرد.

 
 
 
 
 

۱۷. اولین تیم سازمان سیا برای ورود به افغانستان “jawbreaker” نام داشت که ۱۵ روز پس از حمله یازده سپتامبر در این کشور مستقر شد و بدین ترتیب جنگ افغانستان عملا آغاز شد.

 

 

 

۱۸. نیروهای انگلیسی در اکتبر ۲۰۰۱، در کنار ایالات متحده به افغانستان حمله کردند. کشورهای دیگر مانند کانادا، فرانسه، استرالیا و آلمان نیز متعهد به حمایت نظامی از این دو کشور شدند.

 

نیروهای انگلیسی در اکتبر ۲۰۰۱ در کنار ایالات متحده به افغانستان حمله کردند. کشورهای دیگر مانند کانادا، فرانسه، استرالیا و آلمان نیز متعهد به حمایت نظامی از این دو کشور شدند

 

۱۹. جنگ افغانستان طولانی ترین جنگ در تاریخ ایالات متحده است.

 

 

۲۰. مترجم‌هایی که در افغانستان برای ارتش انگلستان کار میکردند، همراه با خانواده‌های خود در این کشور شکنجه و کشته شدند. تا سال ۲۰۱۸ (زمان انتشار این مطلب)، تقریبا هیچ یک از این مترجمان یا خانواده‌هایشان به انگلستان باز نگشته‌اند. 

 

 

 

۲۱. طبق تحقیقات انجام شده، بازار پرسود تریاک به تامین بودجه طالبان، جنگ افغانستان و تروریسم جهانی کمک زیادی کرده است.

 

 

 

۲۲. علی رغم مشکلات همیشگی در افغانستان، ۸۰ درصد از افغان‌ها در سال ۲۰۰۱ برای از بین بردن طالبان، از ایالات متحده حمایت کردند. 

 

 
 
 
 

۲۳. در طی جنگ افغانستان، یک گروهبان آمریکایی بنام رابرت بالز در مارس ۲۰۱۲، ۱۶ شهروند افغانی را که در بین آن‌ها تعدادی کودک بود را قتل عام کرد. ۹ نفر از این افراد اعضای یک خانواده بودند. در جریان محاکمه این فرد، وی اظهار داشت که فکر میکردم کار درست را انجام می‌دهم. 

 

 

 

۲۴. تنها ۴۴ درصد از آمریکایی‌ها از حضور نیروهای ناتو در افغانستان حمایت می‌کنند. 

 

تنها ۴۴ درصد از آمریکایی ها از حضور نیروهای ناتو در افغانستان حمایت می کنند 

 

۲۵. براساس گزارش سازمان عفو بین الملل، تالبان مرتکب بسیاری از جرایم جنگی از جمله هدف قرار دادن غیر نظامیان، کشتن امدادرسانان، استفاده از فسفر سفید و استفاده از غیر‌نظامیان به عنوان سپر انسانی شده است. 

 

 

 

۲۶. جنگ افغانستان زندگی بیش از ۶.۳ میلیون انسان را تحت شعاع قرار داده است.

 

از دست ندهید