مو بلوند ها و ۳۱ حقیقت جالب در مورد آن ها که شما را شگفت زده می کند

مو بلوند ها از جمله افرادی هستند که با ظاهر خاص و جذاب خود همواره مورد توجه بوده‌اند. در این مطلب به ۳۱ حقیقت کوتاه و بسیار جالب در مورد مو بلوند ها اشاره خواهیم کرد که با خواندن آن ها حیرت زده خواهید شد. با وای آره همراه باشید:

 

 

 

۱. رنگ موی بر اساس ملانین یا رنگ دانه‌ های موجود در مو تعیین می شود. دو نوع ملانین، رنگ مو را می سازند که عبارتند از: یوملانین و فوملانین. یوملانین بیشتر در رنگ موی فرد، موجب تیره تر شدن رنگ موی او و فوملانین بیشتر باعث تغییر رنگ مو به رنگ قرمز خواهد شد. سطوح پایین تر یوملانین و فوملانین هر دو منجر به ایجاد موی بلوند خواهند شد. 

 

 

 

۲. موی بلوند می تواند از رنگ تقریبا سفید ( بلوند پلاتینیومی ) تا موی بلوند تیره متفاوت باشد. موی بلوند توت فرنگی که ترکیبی از موی بلوند و موی قرمز است نادرترین رنگ مو در جهان است.

 

موی بلوند توت فرنگی
رنگ موی بلوند توت فرنگی

 

۳. به دلیل اینکه موهای بلوند با افزایش سن، تمایل به تیره تر شدن دارند؛ مو بلوند های طبیعی تنها دو درصد از جمعیت جهان را تشکیل می دهند. 

 

 

 

۴. تنها ۱ نفر در بین ۲۰ نفر از بزرگسالان آمریکایی سفید پوست، مو بلوند هستند. این آمار تقریبا در مورد مردم اروپای شمالی نیز صدق می کند. تقریبا ۱ زن در بین سه زن سفید پوست، موهای خود را به رنگ بلوند در می آورد.

 

 

 

۵. بیشترین تعداد مو بلوند ها در بین سیاه پوستان، در کشور گینه نو یافت میشود. 

 

 

 

۶. در حفاری های اخیر انجام شده در بیابان تاکلاماکان چین، مومیایی های مو بلوندی یافت شده‌ اند که قدمت آن ها به ۱۸۰۰ سال قبل از میلاد باز می گردد. 

 

 

 

۷. جین هارلو اولین بازیگر زن مو بلوند در هالیوود بود. او موهایش را با مخلوطی از آب اکسیژنه، سفید کننده خانگی، دانه های صابون و آمونیاک رنگ میکرد. در نهایت موهای او ریخت و مجبور شد کلاه گیس بگذارد! 

 

 

 

۸. پرنسس دیانا (شاهدخت ولز و همسر اول چارلز) سالانه حدود ۴۰۰۰ پوند صرف بلوند نگهداشتن موهایش میکرد.

 

 

 

۹. در یونان، داشتن موی بلوند برای زنان مساوی با فاحشه گری بود. ماسالینا ( ملکه رم) مجبور بود تا هر شب برای بازدید از فاحشه خانه ها و بررسی اوضاع آن ها بر روی موهای مشکی خود کلاه گیس بلوند بگذارد. 

 

 

 

۱۰. مناندر، نمایش نامه نویس یونانی در ۳۴۲-۲۹۱ قبل از میلاد، نوشته است که هیچ زن پاکدامنی نباید موهای خود را بلوند کند. 

 

 

مو بلوند ها و حقایق خاص در مورد آن ها

 

۱۱. نزدیک به ۲۰۰۰ سال پیش از هومر، یعنی در زمان مهاجران هندو اروپایی، داشتن موهای بلوند به معنی پرستیدن خورشید، آتش و پرستش الهه سپیده دم روم باستان بود. ایرانی ها ریش های خود را با صفحات طلایی پوشش می دادند و آشوریان موهای خود را با توده‌ی پر زرق و برقی از خاک طلا می پوشاندند.

 

 

 

۱۲. رنگ موی مرلین مونرو بصورت طبیعی بلوند نبود. او همچنین اجازه نمیداد هیچ زن مو بلوند دیگری با او همبازی شود. رنگ موی طبیعی مارلین مورنو قهوه‌ای بود. 

 
دوست دارم همیشه بلوند باشم. 
مارلین مورنو 
 

 

۱۳. زن های مو بلوند آلمانی در دوران حکومت روم اسیر شدند و موهای آن ها بریده شد تا از این مو ها برای زنان شیک پوش و مدگرا، کلاه گیس تهیه شود.

 

 

 

۱۴. اروپای شمالی بیشترین تعداد مو بلوند ها را در خود جای داده است. با این حال، حتی بیشتر کودکانی که بصورت طبیعی دارای موی بلوند هستند وقتی به سن بلوغ می رسند موهای بلوند خود را از دست می دهند. علاوه بر این، زنان متوجه می شوند که پس از اولین بارداری خود، مو و پوست آن ها برای همیشه تیره تر می شود. 

 

 

مو بلوند ها و حقایق بسیار جالب در مورد آن ها

 

۱۵. الیزابت نیچه؛ خواهر فیلسوف مشهور، یک گروه کامل از افرادی که دارای موی بلوند و چشمان آبی بودند را انتخاب کرد و آن ها را به جزیره ای دور افتاده در پاراگوئه فرستاد تا نژاد جدیدی از سوپر من ها را بوجود بیاورد. روستایی که این افراد در آن ساکن شدند هنوز باقی است. 

 

 

 

۱۶. در روم باستان، زنان سعی می کردند تا موهایشان را با فضله کبوتر رنگ آمیزی کنند. در زمان رنسانس در ونیز، زنان از ادرار اسب برای این کار استفاده می کردند.

 

 

 

۱۷. آب اکسیژنه در ۱۸۱۸ کشف شد اما تا سال ۱۸۶۷ هنوز کاربرد چندانی نداشت. هنگامیکه مشخص شد این ماده می تواند موها را سفید کند؛ به سرعت در سراسر اروپا و آمریکا محبوب شد و هر نوع موادی که تا به آن زمان برای سفید کردن مو استفاده می شد، کنار گذاشته شد.

 

 

 

۱۸. در طی دوره رنسانس، زنان ساعت ها در بالکن خانه‌ی خود مشغول حمام می شدند و موهای خود را با رنگی بنام aqua bionda یا aqua di gioventu شستشو می دادند. آن ها از کلاه های حصیری بدون لبه و دارای حاشیه های پهن که سولانا نامیده می شدند استفاده می‌کردند.

این کلاه از تابش نور خورشید به صورت و پوست آن ها جلوگیری می کرد و موی آنان از سمت بالای کلاه در معرض نور خورشید قرار می گرفت. زنان در این حالت به مشکلاتی همچون گرما زدگی، سردرد، خون دماغ و حتی کوری دچار می شدند.

 

 

 

۱۹. مو بلوند ها در تمامی قصه های پریان از جمله راپانزل، رامپل استیل اسکین، سیندرلا و گلدیلاکس دیده می شوند. در داستان پریان؛ موهای بلوند اغلب نشان دهنده قدرت، زیبایی همیشگی، فناناپذیری، جوانی و ارزشمندی است. در این داستان ها، افراد خبیث افرادی پرمو، سیاه و زشت هستند.

 

 

 

۲۰. دکتر تونی فلون در سال ۱۹۹۷ اعلام کرد که رنگ مو، ریشه شخصیت فرد است. مو بلوند ها انسان های اجتماعی تر و پر جنب و جوش تری هستند و زنان مو بلوند از ویژگی های زنانه بیشتری نسبت به سایر زنان برخوردار هستند. به گفته فلون، مو بلوند بودن به رنگ مو مربوط نمی شود بلکه یک حالت روانی است. 

 

 

 

۲۱. آلفرد هیچکاک که با نام “پدر سینمای وحشت” شناخته می شود علاقه‌ی زیادی به کار با عوامل و بازیگران مو بلوند داشت. زنان مو بلوند مورد علاقه‌ی او عبارت بودند از اوا ماری سنت ( در فیلم شمال از شمال غربی)، جون فونتین ( در فیلم سوء ظن)، کارول لمبارد ( در فیلم آقا و خانم اسمیت)، جنت لی ( در فیلم روانی)، گریس کلی ( در فیلم ام را به نشانه مرگ بگیر، فیلن پنجره عقبی، و گرفتن یک دزد) و تیپی هدرن ( در فیلم پرندگان و مارنی).

محققان به این رسیده‌ اند که مو بلوند های مورد علاقه هیچکاک که در فیلم های خود از آن ها استفاده کرده بود، تبدیل به چهره های شناخته شده عصر ما شده اند.

 

 

 

۲۲. تعداد تار های مو بلوند ها بیشتر از مو قرمز ها یا مو مشکی هاست. مو بلوند ها حدود ۱۴۰ هزار تار مو دارند درحالیکه میزان تار مو در افرادی که دارای مو های تیره هستند حدود ۱۰۸ هزار تاست. 

 

 

 

۲۳. باربی که یک عروسک مو بلوند است، با عنوان مشهورترین عروسک جهان شناخته شده است.

 

 

 

۲۴. جهش ژنتیکی که موی بلوند را در اروپا ایجاد کرد حدود ۱۱۰۰۰ سال پیش و تقریبا در طول عصر یخ بندان اتفاق افتاد.

 

 

 

۲۵. درحالیکه موی بلوند یک ژن مغلوب است اما این ژن یک ژن نابود شدنی نیست. سازمان جهانی بهداشت و سایر سازمان ها به اشتباه اعلام کرده بودند که نسل افرادی که دارای موی بلوند هستند تا سال ۲۰۲۰ از بین خواهد رفت!

 

 

 

۲۶. دانشمندان معتقد هستند که مو های بلوند در آب هوایی که آفتاب زیادی نمی تابد، بهتر رشد می کنند بطوریکه بدن مو بلوند ها ویتامین D را بهتر جذب می کند. 

سایر محققان نظیر انسان شناس معروف، پیتر فورست اعلام کرده است که  موی بلوند به سرعت توانسته خود را به عنوان یک انتخاب جنسی مطرح کند. موهای بلوند و چشمان آبی برخی از زنان اروپای شمالی این زنان را برای مردان جذاب تر کرده است. 

 

 

مو بلوند های چشم آبی و جذابیت آن ها برای مردان

 

۲۷. ریش های بلوند سریعتر از ریش های تیره رشد می کنند. 

 

 

 

۲۸. زنان مو بلوند بیشتر در معرض بیماری تخریب پیشرونده ی ماکولای چشم (AMD) قرار دارند. این بیماری می تواند منجر به کوری شود. 

 

 

 

۲۹. زنان مو بلوند ملانین کمتری تولید می کنند بطورکیه احتمال مبتلا شدن آن ها به سرطان پوست بیشتر است.

 

 

 

۳۰. طبق تحقیقات متعدد دانشمندان، مردان برای روابط جدی و طولانی مدت خود، زنان مو مشکی را ترجیح می دهند چرا که زنان مو مشکی قابل اعتماد تر و ماندگار تر به نظر می‌رسند. 

 

 

۳۱. مو های مارگارت تاچر ( نخست وزیر سابق بریتانیا ) همزمان با قدرتمند شدن، بلوندتر می‌شد.

از دست ندهید