نوشابه و ۳۳ حقیقت خواندنی در مورد این نوشیدنی لذت بخش

نوشابه‌ از جمله نوشیدنی های خوش طعم و لذت بخش است که با وجود مضرات زیاد، طرفداران بسیار زیادی در سراسر جهان دارد. در این مطلب قصد داریم تا ۳۳ حقیقت جالب و کوتاه در مورد نوشابه و انواع آن تقدیمتان کنیم.
 
با وای آره همراه باشید: 

 

 

۱. طبق یک مطالعه در سال ۲۰۱۰، کسانیکه بصورت مرتب به همراه غذا نوشابه مصرف می کنند نسبت به کسانیکه هیچ گونه نوشابه‌ای مصرف نمی کنند، چربی دور شکم بیشتری دارند. 

 

حقایق حیرت انگیز در مورد نوشابه که باید بدانید

 

۲. نوشیدنی گرم Dr Pepper در دهه ۱۹۶۰، در ایالات متحده جنوبی بسیار مشهور بود. این نوشیدنی گرم و غلیظ به درمان سرماخوردگی و سایر بیماری های دیگر کمک می کرد. Dr Pepper همچنین پای ثابت میهمانی های کریسمس بود. 

 

 

۳. نوشیدن یک نوشابه در روز می تواند شما را ۴.۶ سال پیر‌تر کند. 

 

 

۴. اکثر نوشابه های مشهوری که امروزه وجود دارند، در اواخر قرن نوزده و بیست در داروخانه ها بوجود آمده و گسترش پیدا کردند. نوشابه های اولیه برای درمان لاغری، درد معده، کمبود ویتامین c، اعتیاد به الکل، اعتیاد به تریاک و فشار عصبی استفاده می شد.

 

 

۵. آمریکایی ها هر ساله بواسطه برند کوکا کولا بیش از ۱.۷ میلیون تن شکر مصرف می کنند. این رقم مساوی است با ۵ کیلوگرم شکر برای هر نفر در یک سال. نوشابه بزرگترین منبع شکر اضافی در رژیم غذایی آمریکایی هاست.

 

 

 

۶. در سال ۲۰۱۳، مدرسه سلامت عمومی هاروارد اعلام کرد که مرگ ۲۵۰۰۰ آمریکایی، با بیماری هایی مثل دیابت، بیماری های قلبی عروقی و سرطان مرتبط است که منشا آن مربوط به مصرف نوشابه بوده است. 

 

 

۷. یک فرد برای سوزاندن ۵۶۶ گرم نوشابه نیاز به ۵۰ دقیقه دویدن یا ۸ کیلومتر پیاده‌روی نیاز دارد. 

 

حقایق حیرت انگیز برای مقاله د رمورد نوشابه

 

۸. کوکا کولا در سال بیش از ۳۰۰۰۰۰ تن آلومینیوم برای قوطی های خود استفاده می کند. این رقم ۱۷.۴ درصد از کل تولید آلومینیوم آمریکا است.

 

 

۹. درحالیکه روغن گیاهی برومین BVO که یک روغن ضد شعله سمی است در ژاپن و اروپا ممنوع شده است این ماده هنوز هم در بسیاری از نوشابه های شرکت‌هایی همچون Dr Pepper و Seven Up و در طعم دهنده های محصولاتی نظیر Squirt ،Sun Drop ،Sunkist Peach و Fruit Punch استفاده می شود. 

 

 

۱۰. کودکان آفریقایی- آمریکایی حدود ۸.۵ درصد از کل کالری روزانه بدن خود را از نوشابه و سایر نوشیدنی های شکر دار تامین می کنند؛ درحالیکه کودکان آمریکایی- مکزیکی ۸.۲ درصد و کودکان سفید پوست ۷.۷ درصد از کل کالری بدن خود را از نوشابه میگیرند.

 

 

۱۱. در ایالات متحده، خانواده های چهار نفره‌ای که سالانه ۲۹۰۰۰ دلار درآمد دارند، ۸.۸ درصد از کالری روزانه خود را از نوشابه و نوشیدنی های قند دار بدست می‌آورند. این درحالیست که این میزان کالری در خانواده هایی که ۷۷۰۰۰ دلار در سال درآمد دارند ۴.۴ درصد است. 

 

 

۱۲. در زبان انگلیسی، واژه soft drink برای نوشیدنی های غیر الکلی و واژه hard drink برای نوشیدنی های الکلی بکار می رود. 

 

دانستنی هایی از نوشابه که شما را متعجب خواهد کرد

 

۱۳. کلمه سودا (نوشابه) از واژه سدیم برگرفته شده است که یک مواد معدنی رایج در آب چشمه های طبیعی است. 

 

 

۱۴. در برخی از بخش های ایالات متحده و آمریکا به نوشابه؛ “پاپ”، “سودا” یا عموما ” کوک” گفته می شود. در اقیانوس اطلس به نوشابه “نوشیدنی گازدار” و ایرلندی ها به آن مواد معدنی می گویند.

 

 

۱۵. آکادمی عمومی دندان پزشکی اعلام کرده است که سطوح اسیدی یافت شده در نوشابه با اسید موجود در یک باتری قابل مقایسه است. مقدار اسید بالا در این نوشیدنی به همراه قند بالای آن، حتی به میزان کم باعث فرسایش مینای دندان خواهد شد. 

 

 

۱۶. مطالعه‌ای نشان داده است که ۴۸ درصد از نوشابه های بدون بسته بندی که در سراسر جهان همراه با فست فود ها سرو می شوند حاوی باکتری کالیفرم هستند. این باکتری که در مدفوع انسان یافت می شود در مقابل ۱۱نوع آنتی بیوتیک، مقاوم است.

 

 

 

۱۷. نام اصلی سون آپ در اصل Bib-Label Lithiated Lemon-Lime بوده است. تا دهه ۱۹۵۰ این نوشابه حاوی لیتیوم سیترات بود که یک ماده ی شادی آور است. 

 

 

۱۸. امروزه هر کدام از آمریکایی ها در سال ۵۰ گالن نوشابه مصرف می کنند. 

 

نوشابه و حقایق جالب در مورد این نوشیدنی خوش طعم

 

۱۹. اکثر نوشابه‌ها حاوی فسفریک اسید هستند. این ماده باعث افزایش خطر پوکی استخوان، از دست دادن تراکم استخوانی و پوسیدگی دندان می شود. 

 

 

۲۰. بسیاری از شرکت های آمریکایی ازجمله Moxie, Dr Pepper, Vernors Ginger Soda و Hire’s Root Beer ادعا دارند که برند آن ها قدیمی ترین برند در زمینه تولید نوشابه است. درحالیکه اولین نوشیدنی مصنوعی حاوی کربنات در سال ۱۷۶۷ توسط شیمیدان سوئدی، جوزف پریستلی ابداع شد. 

 

 

۲۱. برند Dr Pepper در دسته برند های نوشابه قرار نمیگیرد بلکه یک نوشیدنی طعم دار خاص است. این ویژگی باعث شده است تا این برند در کنار سایر برند ها از جمله پپسی و کوکا کولا و بواسطه ماشین های خودکار فروش، فروخته می شود. در دهه ۱۹۵۰، واژه Dr (دکتر) از نام این برند کنار گذاشته شد تا از هر گونه ابهام در رابطه با ارتباط این نوشیدنی با علم پزشکی جلوگیری شود. 

 

 

۲۲. پپسی در سال ۱۸۹۸ به پپسی کولا تغییر نام داد چراکه حاوی پروتئین پپسین و تخم درخت کولا بود. 

 

تاریخچه نام پپسی

 

۲۳. نوشابه علاوه بر اینکه یک نوشیدنی است، کاربرد های دیگری نیز دارد که عبارتند از پاک کردن لکه ها از کاسه توالت، باز کردن پیچ زنگ زده، برداشتن لکه‌های زنگ از روی سپر ماشین، پاک کردن روغن از روی لباس ها و پاک کردن لکه های خون روی بزرگراه بعد از تصادف.

 

 

۲۴. نوشابه‌ها در اوایل قرن نوزدهم با با موادی همچون قاصدک، زنجبیل، لیمو، چوب درخت غان، برگ کوکا و درخت کولا، طعم دار می شدند. 

 

 

۲۵. جیکوب اشوپ جواهرفروش، که یک دورگه آلمانی- سوئیسی بود به عنوان ” پدر نوشابه” شناخته می شود. در اواخر قرن ۱۸، او اولین فرآیند عملی ساخت آب معدنی حاوی کربنات را براساس یافته های قبلی جوزف پریستلی، توسعه داد. 

 

 

۲۶. پس از اختراع چوب پنبه در سال ۱۸۹۱ توسط ویلیام پینتر در آمریکا، نوشابه نه تنها در داروخانه ها و مغازه های نوشابه فروشی، بلکه می توانست در همه جا فروخته شود. 

 

 

۲۷. نوشابه گازدار زنجبیلی به عنوان اولین “نوشابه غیرالکلی” شناخته می شود چرا که زنجبیل برای چندین قرن در نوشیدنی های پزشکی مورد استفاده قرار می‌گرفت. 

 

 

۲۸. اختراع ماشین های اتوماتیک تولید شیشه نوشابه در سال ۱۸۹۹، باعث پایین آمدن قیمت نوشابه و افزایش قابل توجه محبوبیت نوشیدنی های شیشه‌ای کربنات‌دار شد.

 

 

۲۹. برای نگهداشتن نوشابه، بطری های شیشه‌ای بهتر از بطری های پلاستیکی هستند چرا که کربن می تواند از طریق پلاستیک خارج شود. نوشیدنی های حاوی کربنات که در پلاستیک نگهداری می شوند نسبت به نوشیدنی هایی که در شیشه نگهداری می شوند ماندگاری کمتری دارند. 

 

 

۳۰. نوشابه فانتا برای اولین بار در طول جنگ جهانی دوم و توسط آلمانی ها ساخته شد بطوریکه تحریم های بوجود آمده علیه نازی ها، کارخانه های بطری سازی آلمانی را مجبور کرد تا فرمول ساخت نوشابه را خودشان بسازند. 

 

تاریخچه نوشابه فانتا

 

۳۱. شعار معروف پپسی یعنی “با پپیسی زنده شوید”، به زبان چینی چنین ترجمه شده است: “پپسی اجداد شما را از قبر بیرون می‌آورد!” 

 

 

۳۲. مطالعات نشان می دهند که مردان، نوشابه هایی را ترجیح می دهند که از واژه “رژیم” بر روی آن ها استفاده نشده باشد. آن ها همچنین ترجیح می دهند تا نوشابه‌هایی را انتخاب کنند که رنگ قوطی آن ها از رنگ های تیره مثل قرمز یا مشکی تشکیل شده باشد. 

 

 

۳۳. محققان به این نتیجه رسیده‌اند که تبلیغ کنندگان نوشابه و سایر فست فود ها، بصورت فعال اقلیت و کودکان کم درآمد را هدف قرار می دهند.

از دست ندهید