مجسمه آزادی و۲۳ حقیقت کوتاه در مورد آن که برایتان جالب خواهد بود

مجسمه آزادی ایالات متحده از جمله مجسمه های مشهور در جهان است که نماد آزادی ایالات متحده محسوب می شود.

در این مطلب به ۲۳ حقیقت خاص و کوتاه در مورد مجسمه ی آزادی اشاره خواهیم کرد که قطعا برایتان جالب خواهد بود. با وای آره همراه باشید:

۱. مجسمه آزادی با طول ۹۲.۹ متر یکی از بلند ترین مجسمه های جهان است. 

میزان بلندی مجسمه آزادی

۲. این مجسمه هدیه ای از سوی مردی فرانسوی بنام Edouard de Laboulaye به ایالات متحده بود که آن را به پاس تشکر از تلاش های آمریکا در جهت دموکراسی و لغو برده داری تقدیم این کشور کرد. 

 

۳. با این که مجسمه آزای نماد ملت آمریکا محسوب می شود اما این مجسمه در واقع به دست مردی فرانسوی بنام فردریک آگوست بارتولدی طراحی شده است. 

 

۴. ساخت مجسمه آزادی یک همکاری مشترک بین ایالات متحده و فرانسه بود. آمریکایی ها پایه مجسمه و فرانسوی ها خود مجسمه آزادی را ساختند. 

 

۵. قرار بود مجسمه ازادی در سال ۱۸۷۶ رونمایی شود تا مردم این کشور جشن تولد صد سالگی کشورشان را جشن بگیرند اما بدلیل هزینه های بالای ساخت و سایر موانع دولتی این کار ۱۰ سال به تعویق افتاد.

 

۶. فردریک آگوست بارتولدی، طراح مجسمه آزادی از الکساندر گوستاو ایفل( طراح برج ایفل فرانسه) درخواست کرد تا در طراحی اسکلت این مجسمه به او کمک کند. 

 

۷. جمله ” آزادی، روشن کننده جهان است” نام کامل مجسمه ازادی است.

 

۸. مجسمه ازادی از بیش از ۳۰۰ لایه مس ساخته شده است. 

 

۹. این مجسمه در جزیره ای بنام نیویورک هاربور قرار دارد. 

 

۱۰. نام مجسمه ازادی و ظاهر آن از از چهره لیبرتاس، یکی از الهه های روم نشئت گرفته است که چهره او اغلب سمبلی برای برده های آزاد شده است.

 

۱۱. آتش مشعلی که در دست مجسمه ازادی است از طلای ۲۴ عیار ساخته شده است.

طلای ۲۴ عیار مشعل مجسمه آزادی 

۱۲. مجسمه ی آزادی یک لوح قانون در دست دارد که بر روی آن چنین نوشته شده است: ” July IV MDCCLXXVI” به معنی ۴ جولای ۱۷۷۶است. عرض این لوح حدود ۴.۳ سانتی تر است.   

 

۱۳. ناخن شست مجسمه ازادی حدود ۳ دهم متر است.

 

۱۴. زنجیر شکسته و بندی که در پای مجسمه ازادی است از نظر برخی از افراد نشانه پایان برده داری در آمریکاست. این حال، به احتمال زیاد این زنجیر نماد رهایی از قانون اروپا است. 

 

۱۵. بودجه مورد نیاز برای ساخت مجسمه آزادی محدود بود بنابراین دولت آمریکا و فرانسه به کمک مراسم های خیریه و درخواست بودجه توانستند بودجه این مجسمه را تامین کنند.

 

۱۶. جوزف پولیتزر (که برنده جایزه معروف پولیتزر در روزنامه نگاری است و فعالیت های بسیاری در زمینه ادبی انجام داده است)، از روزنامه خود بنام  The World، برای جمع آوری بودجه برای ساخت مجسمه ازادی استفاده کرد. او با واگذاری صفحات سرمقاله خود توانست کمک زیادی برای جمع آوری مبالغ مورد نیاز برای ساخت مجسمه بکند.

 

۱۷. مجسمه تکمیل شده آزادی در ژوئن ۱۸۸۵ وارد آمریکا شد. 

 

۱۸. به منظور حمل مجسمه آزادی از فرانسه به ایالات متحده، این مجسمه به ۳۵۰ قطعه تقسیم شد و تا چهار ماه پس از رسیدن به ایالات متحده قطعات آن سر هم بندی می شد. 

 

۱۹. پس از نصب مجسمه آزادی، این مجسمه برای میلیون ها مهاجر از سراسر دنیا که از طریق جزیره ی الیس وارد نیویورک می شدند تبدیل به نمادی امن و مشهور شد تا آنان براحتی بتوانند وارد امریکا شوند.

 

۲۰. هر ساله چهار میلیون نفر از مجسمه آزادی دیدن می کنند. 

بازدید ۴ میلیونی از مجسمه آزادی

۲۱. این مجسمه در اصل توسط هیئت فانوس دریایی نگهداری می شد اما در نهایت به دپارتمان جنگ فرستاده شد و سپس به سازمان پارک های ملی تحویل داده شد. 

 

۲۲. در سال ۱۹۸۴، رئیس جمهور رونالد ریگان یک کمپین بازسازی عظیم را رهبری کرد بطوریکه مجسمه آزادی در سال ۱۹۸۶ پس از بازسازی در اختیار بازدید کنندگان قرار گرفت تا مردم جشن دویست سالگی آمریکا را جشن بگیرند.

 

۲۳. پس از حملات تروریستی ۱۱ سپتامبر، جزیره آزادی ۱۰۰ روز بسته شد و بازدید از مجسمه ازادی تا سال ۲۰۰۴ ممنوع شد.

از دست ندهید