وقتی نفخ شکم از ۶ بیماری جدی خبر می دهد!

نفخ شکم : ۱۰ تا ٣۰ درصد از مردم جهان از نفخ شکم رنج می برند. سو هاضمه، قاعدگی، یبوست و آلرژی به غذا ها، رایج ترین عوامل ایجاد نفخ شکم بوده و همه آن ها معمولا موقت هستند اما اگر مزمن شوند، ممکن است خطرناک باشند.

 

در این مطلب به ۶ مشکل جدی اشاره خواهیم کرد که می تواند باعث ایجاد احساس نفخ در شما شود. اگر نفخ شکم‌تان مزمن شد توصیه ی ما این است که به پزشک مراجعه کنید و از هرگونه اقدام خودسرانه دوری کنید. با وای آره همراه باشید :

 

 

۱. عفونت دستگاه ادراری

 

عفونت دستگاه ادراری ( UTI) ممکن این احساس را در شما به وجود بیاورد که به دستشویی نیاز دارید و حتی گاهی ممکن است پس از مدت کوتاهی دوباره همچین احساسی پیدا کنید. ممکن است در ناحیه شکم احساس فشار، درد یا نفخ کنید یا حتی تب داشته باشید، احساس سرما کنید و تهوع و استفراغ داشته باشید.

 

نفخ شکم همچنین ممکن است به علت عفونت کلیوی شدید بروز کند.

 

 

٢. بیماری کبدی

 

بیماری کبدی می تواند به علت مصرف الکل، هپاتیت c یا سرطان بروز کند و منجر به تجمع مایعات و بروز نفخ شکم شود. اگر نفخ شکم بعلت مشکل کبدی باشد، ممکن است باعث وجود آمدن احساس خستگی و کبودی پوست شده و فرد دچار زردی یا یرقان شود. در صورت بروز چنین نشانه هایی باید هرچه سریعتر به پزشک مراجعه کنید.

 

 

٣. بیماری التهابی روده

 

بیماری التهاب روده (IBD) شرایطی عفونی است که بیشتر از همه، روده بزرگ و روده کوچک را تحت تاثیر قرار می دهد. این مشکل می تواند منجر به اسهال، درد شکم، و حتی نفخ شود. تحقیقات نشان داده است که افرادی که دچار التهاب روده هستند، به احتمال زیاد دچار ناسازگاری لاکتوز می باشند. ناسازگاری لاکتوز می تواند موجب تجمع گاز در شکم شده و سپس منجر به نفخ شود.

 

 

۴. ورم دیورتیکول

 

ورم دیورتیکول، التهاب کیسه های کوچکی بنام دیورتیکولا است که در دیواره های روده ها شروع به رشد می کنند. از نشانه های این بیماری می توان به بروز ناگهانی درد در ناحیه ی پایین شکم اشاره کرد. در آسیا، این درد معمولا در سمت راست شکم و در کشورهای شمال آمریکا و اروپا در سمت چپ و پایین شکم اتفاق می افتد. از سایر نشانه های ورم دیورتیکول می توان به حالت تهوع، اسهال، یبوست و نفخ اشاره کرد.  

 

 

۵. سرطان

 

ارگانهای مختلفی همچون پانکراس، معده، روده، رحم، و تخمدان در ناحیه ی شکمی واقع شده‌اند. اگر سرطان در هر یک از این ارگان ها شروع به رشد کند، نفخ، غیر قابل توصیف خواهد بود. بنابراین اگر با نفخ مداوم شکم و افزایش ناگهانی اندازه ی شکمتان مواجه شده اید، این مشکل می تواند نشانه ای از سرطان در این ناحیه باشد.

 

۶. مشکل سلامت روانی

 

وقتی یک فرد تحت استرس مزمن قرار بگیرد، هورمون هایی نظیر کورتیزول می توانند افزایش پیدا کنند. در چنین شرایطی، هورمون های گوارشی به حد وفور تولید نمی شوند و این امر میتواند منجر به سوء هاضمه و احساس نفخ شود.

از دست ندهید