موی انسان : حقایق جالب در مورد موی انسان و فواید موها برای بدن

موی انسان : همه ما روی سر، صورت و بدن خود مو داریم. با گذشت زمان و تکامل انسان ها، موها علاوه بر گرم نگه داشتن اعضای بدن، تبدیل به ابزاری برای ابراز نوع شخصیتمان شده اند.

 

آیا تا بحال از خود پرسیده اید که کاربرد مو چیست و چرا روی بدن خود، مو داریم؟ در این مطلب قصد داریم نکات بسیار جالبی در مورد موی انسان بیان کنیم که برایتان بسیار جالب خواهند بود. با وای آره همراه باشید: 

 

ما ۱۰۰ هزار مو داریم … 

حقایقی جالب و باور نکردنی در مورد موی انسان
آیا می دانید که یک انسان بالغ ​​می تواند به طور متوسط حدود ۱۰۰ هزار تار مو داشته باشد؟ علاوه بر این تعداد، ما ۱۵۰ هزار فولیکول مو روی سر خود و حدود ۵ میلیون فولیکول مو در کل بدنمان داریم.

 

 

شما با تعداد دقیق فولیکول های بدن خود متولد می شوید و با با بالا رفتن سن، این تعداد افزایش نمی یابد. تعداد فولیکول های شما ارثی است و تعداد آن ها بسته به رنگ موهایتان متفاوت است.

 

 

افرادی که موهایشان بطور طبیعی بلوند است، فولیکول های بیشتری دارند. تعداد فولیکول های موی سر مو بلوند ها، ۱۵۰ هزار تار است در حالیکه مو قرمز های طبیعی، تنها حدود ۹۰ هزار فولیکول دارند.

 

 

موارد دیگری وجود دارند که می توانند بر تعداد موهای بدن شما تأثیر بگذارند، اما بیشتر این موارد، به رفتار های خود فرد بستگی دارد. 

 

 

این تعداد می تواند با برداشتن و اصلاح مو، استفاده از دارو ها برای بیماری های خاص مانند سرطان با حتی استرس، تغییر کند.

 

 
اطلاعات می توانند داخل موهای ما ذخیره شوند

 

دانستنی هایی در مورد موی انسان
مو های ما همزمان با رشد خود، ساختار بیولوژیک خود را حفظ می کنند. به عنوان مثال هنگامی که ناخن های ما رشد می کنند و لکه های سفیدی را روی آن ها مشاهده می کنیم، این نشانه ای از کمبود مواد مغذی یا ویتامین در بدن، هنگام تشکیل بخشی از ناخن است.

 

 

سال هاست که از این روش برای پی بردن به این که فرد دچار سو تغذیه است یا چیزی در رژیم غذایی او کم است استفاده می شود. 

 

 

با اینکه در مورد مو، این تغییرات با چشم غیر مسلح قابل مشاهده نیستند، اما نوعی از روش های آزمایشی وجود دارند که به ما امکان می دهند تغییرات ایجاد شده در یک قطعه مو را هنگام رشد مشاهده کنیم.

 

 

ما از طریق نمونه های مو می توانیم به این نتیجه برسیم که آیا داروهای خاصی مصرف شده اند و آیا در یک دوره ی زمانی، کمبود ویتامین و مواد مغذی در رژیم غذایی یک فرد وجود داشته است یا خیر.

 

 

در این بخش به شما خواهیم گفت که موهای شما چگونه اطلاعات غذایی را که بدنتان هضم کرده است را در خود نگهداری می کنند: 

 

وقتی چیزی مصرف می کنیم، این غذا یا نوشیدنی به ذرات کوچکی تقسیم می شود و سپس این عناصر خاص وارد جریان خون می شوند. زمانی که این ذرات به همراه جریان خون در بدن گردش می کنند، می توانند در فولیکول موهای در حال رشد، رسوب می کنند.

 

 

این ذرات شیمیایی، در همان فولیکول هایی که رسوب کرده اند باقی می مانند و با شروع رشد تار مو، ذرات به قشر تار مو رسوب می کنند. هنگامی که مو شروع به رشد می کند و از کف سر بیرون می زند، این ذرات شیمیایی را با خود حمل می کند چرا که این ذرات شیمیایی، هنگام شکل گرفتن مو تبدیل به بخشی از ساختار مو شده اند و برای همیشه بخشی از آن مو خواهند بود.

 

 

موی انسان قدرتمند است و خاصیت کشسانی دارد

 

حقایقی در مورد مو کاربرد های آن

 

اگرچه موی انسان به اندازه استیل محکم نیست اما آنقدر قوی است که یک تار مو می تواند وزنی بیش از یک قطعه سیم مسی (به همان طول و عرض) را تحمل کند.  

 

گفته می شود که کل موهای سر انسان در مجموع می تواند وزن ۱۲.۳۴۵ تا ۱۸.۵۱۸ پوند (مساوی با ۵۶۰۰ تا ۸۴۰۰ کیلوگرم) را که معادل وزن دو فیل است را تحمل کند. میانگین وزنی که یک تار موی انسان می تواند نگه دارد، ۳ اونس (۸۵ گرم) است.

 

 

موی انسان همچنین بسیار انعطاف پذیر است. اگر موهای فرفری دارید، حتما متوجه حالت کشسانی آن ها شده اید اما مو در حالت های مختلف، حالت کشسانی خاص خود را دارد.

 

 

موهای خشک می توانند حدود ۱.۲ تا ۱.۳ برابر طول اصلی خود کشیده شوند و توانایی بازگشت به طول طبیعی خود را دارند. وقتی موهای ما خیس هستند، می توانند حتی بیشتر کشیده شوند بطوریکه گاهی اوقات طول آن ها به ۱.۵ برابر طول عادی خود می رسند.

 

 

چرخه رشد فولیکول چقدر است؟

اولین مرحله، رشد یک مو است. حدود ۸۵ تا ۹۰ درصد فولیکول های شما همزمان در مرحله رشد قرار می گیرند. وقتی مو کاملاً رشد کرد، وارد مرحله انتقال می شود. در این مرحله، رشد مو متوقف می شود اما در مرحله فولیکول باقی می ماند تا زمانی که آماده ریزش شود.

 

 

یک تار مو بطور متوسط می تواند ۵ سال عمر کند. اگرچه تعداد فولیکول ها در طول زندگی شما ثابت هستند، اما با افزایش سن، موها می توانند به طور طبیعی بریزند. این بدان معناست که از نظر فیزیکی، موهای کمتری روی سر یا بدن خود خواهید داشت اما تعداد فولیکول ها هنوز هم ثابت هستند.

 

دلیل آن این است که چرخه رشد فولیکول ها یک مرحله توقف دارد بطوریکه در این مرحله، فولیکول ها، مو ها را از بین می برند. اگر اختلالی در این چرخه ایجاد شود، این امر می تواند میزان ریزش را بیشتر از تولید مو کند و  منجر به کم مویی شود. به طور متوسط، یک ​​فرد روزانه بین ۵۰ تا ۱۰۰ تار مو از دست می دهد.

 

 

دما می تواند بر روی رشد مو تاثیر بگذارد

 

دما می تواند بر روی رشد مو تاثیر بگذارد

 

این باور وجود دارد که آب و هوای گرم باعث رشد سریعتر مو می شود. برخی از مطالعات نشان داده اند که این احتمال وجود دارد اما شواهد کافی برای اثبات این باور وجود ندارد زیرا متغیرهای زیادی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

 

 

با این حال ما می دانیم که در مناطق سردسیر تر، موهای شما تحت تأثیر قرار می گیرند. هوای سرد می تواند موها را خشک کند زیرا کمبود رطوبت در هوا وجود دارد. به دلیل اینکه در این آب و هوا، مو ها شکننده می شوند، این امر می تواند منجر به دوشاخه شدن نوک مو شود.

 

 

در آب و هوای سرد، پوست ما مورمور شده یا میلرزد، بطوریکه ماهیچه های اطراف فولیکول های مو، به یکدیگر فشرده می شوند تا بتوانند مو ها را صاف نگه دارند.

 

 

بدن ما این کار را در شرایط آب و هوایی سرد انجام می دهد تا هوای گرم بین موها گیر کند و گرما ایجاد شود. ما می توانیم از مو برای بررسی مواد غذایی هضم شده بدن خود استفاده کنیم. همچنین مو ها می تواند ما را از سرما حفظ کنند و بخشی از هویت ما باشند.  

 

از دست ندهید