مار ها و۷۳ حقیقت خارق العاده در مورد آن ها که شما را شگفت زده خواهد کرد

مار ها از جمله موجودات جالب و قدرتمند هستند که جذابیت زیادی برای بسیاری از افراد دارند. در این مقاله به ۷۳ حقیقت فوق العاده جالب در مورد مار ها و انواع آن ها اشاره می کنیم که شما را حیرت زده خواهد کرد. با وای آره همراه باشید:

 

 

۱. سر بریده یک مار مرده، حتی ساعت ها بعد از مرگ هم می تواند نیش بزند. این نیش معمولا حاوی مقدار زیادی زهر است. 

 

 

 

۲. مار ها در همه جای دنیا زندگی می کنند بجز ایرلند، ایسلند، نیوزیلند، قطب شمال و جنوب. 

 

 

محل زندگی مار ها

 

۳. تقریبا از ۷۲۵ نوع مار سمی در جهان، ۲۶۹ نوع از آن ها می توانند با یک نیش انسان را بکشند. 

 

 

۴. ترس از مار ها ( افیو فوبیا) یکی از رایج ترین فوبیاها در سراسر جهان است. 

 

 

۵. ۵ مار فوق العاده سمی جهان عبارتند از مار اینلند تایپن، مار قهوه‌ای شرقی، مار تایپن ساحلی، مار ببری و مار ببری مشکی.  

 

 

۶. هر چقدر بدن مار گرم تر باشد، می تواند طعمه خود را سریعتر هضم کند. معمولا ۳ تا ۵ روز طول می کشد تا مار ها غذای خود را هضم کنند. برای همه مار های بزرگ نظیر آناکوندا هضم غذا می تواند هفته ها طول بکشد. 

 

 

۷. برخی از حیوانات نظیر میمون های پوزه دار در مقابل زهر مارها مقاوم هستند. 

 

 

۸. سنگین ترین مار جهان آناکونداست. وزن این مار بیش از ۵۹۵ پوند ( ۲۷۰ کیلوگرم ) است و می‌تواند تا بیش از ۳۰ فوت ( ۹ متر ) رشد کند. آناکوندا ها از سوسمار کن من، کاپی بارا ( برگچه خوار ) و جگوار ( پلنگ خالدار آمریکایی ) تغذیه می کند.

 

 

۹. کور مار براهمینی یا  مار کرمی شکل معمولی تنها گونه ای از مار است که تنها جنسیت ماده دارد و برای جفت گیری نیاز به جنس نر ندارد. این مار همچنین رایج ترین مار خاکی در جهان است.

 
 

۱۰. اگر یک انسان به یک مار تبدیل شود طول این مار چهار برابر حالت عادی و ضخامت آن تنها چند سانتی متر کلفت تر می شود. درحالیکه انسان ها ۲۴ دنده دارند برخی از مار ها می توانند بیش از ۴۰۰ دنده داشته باشند. 

 

 

۱۱. پیچیده ترین سیستم بدن در بین انواع گونه های مار بر روی زمین متعلق به مار مامبای سیاه است. سیستم توزیع زهر بدن این مار، تکامل یافته ترین سیستم در بین انواع گونه های مار بر روی زمین است. این مار می تواند ۱۲ بار پشت سر هم نیش بزند. یک بار نیش این مار می تواند یک انسان بالغ از پا در بیاورد.

 

 

۱۲. مار ایندلند تایپن، سمی ترین مار جهان است. این بدین معنی است که این مار سمی ترین نیش در بین انواع گونه های مار را دارد و هنگام نیش زدن، بیشترین مقدار زهر را وارد بدن قربانی می کند. زهر موجود در کیسه های این مار برای کشتن ۸۰ انسان کافیست.

 

 

 

۱۳. مار های افعی مرگبار، پرسرعت ترین مار های جهان هستند. این مار ها می توانند در عرض ۰.۱۵ ثانیه حمله کنند، زهرشان را به بدن قربانی تزریق کنند و دوباره سر جای اول خود بازگردند.

 

 

۱۴. در حالی که مارها گوش های خارجی یا پرده گوش ندارند اما پوست، ماهیچه ها و استخوان‌های آن ها ارتعاشات صوتی را به گوش‌های داخلی منتقل می کنند.

 

 

مار ها و حقایق جالب در مورد شنوایی آن ها

 

۱۵. برخی از مارها پس از خوردن یک وعده غذایی بزرگ، می ترکند. برای مثال یک مار پیتون ۱۳ فوتی پس از اینکه سعی کرد یک تمساح ۶ فوتی را بخورد، ترکید. این مار پیتون در حالی پیدا شد که دم سوسمار از وسط بدن مار بیرون زده بود و سر مار کنده شده بود.

 

 

۱۶. جنس دم مار زنگی از حلقه‌های کراتینی ساخته شده است. جنس این حلقه‌های کراتینی از جنس مو و ناخن‌های انسان است. یک مار زنگی هر بار که پوست اندازی می کند یک حلقه جدید به دم خود اضافه می کند. 

 
هیچ چیز مانند دم مار زنگی با شکوه نیست. 
ضرب المثل بومی های آمریکا 
 

 

۱۷. برخی از مارها بیش از ۲۰۰ دندان دارند. این دندان‌ها برای جویدن غذا نیستند بلکه آن‌ها در پشت دهان مار قرار میگیرند تا اجازه ندهند شکار از گلویشان فرار کند. 

 

 

۱۸. حدود ۵۰۰ دسته و ۳۰۰۰ نوع مار وجود دارد که همه آن ها جزو شکارچیان هستند. 

 

 

۱۹. دانشمند علوم طبیعی؛ پل روسولی در سال ۲۰۱۴ تلاش کرد تا اولین فردی باشد که پس از بلعیده شدن توسط یک مار آناکوندا از گلوی او زنده بیرون می آید.

با اینکه وی لباس ویژه‌ای از فیبر کربن که مجهز به چندین دوربین، یک سیستم تنفسی و یک سیستم ارتباطی بود را به تن کرده بود اما در نهایت هنگامیکه متوجه شد آناکوندا بدن او را چفت چسبیده و در حال خرد کردن بازویش است از کار نمایشی خود صرف نظر کرد.

 

 

۲۰. تا به امروز ۵ گونه مار یافت شده است که قادر به پرواز هستند. این گونه از مار ها که تا ۱٫۲۰۰ سانتی متر طول دارند می تواند به ارتفاع ۱۰۰ متری بپرند.

 

 

۲۱. فلس های مار، هر ۲٫۵ سانتی متر از بدن آن ها و حتی چشم هایشان را پوشش میدهند. فلس های مار ها ضخیم هستند. این بخش ها از جنس کراتین (جنس مو و ناخن انسان) هستند.

 

 

۲۲. رایج ترین مار در آمریکای شمالی، مار گارتر ( مار بند جورابی) است. این مار همچنین در ایالت ماساچوست نیز یافت می شود. در حالیکه قبلا تصور می شد گارتر ماری غیر سمی است اما در حال حاضر دانشمندان به این نتیجه رسیده‌اند که این مار، سمی ملایم را تولید می کند که برای انسان بی‌خطر است. 

 

 

۲۳. مارها آب را مانند پستانداران نمی نوشند؛ در عوض، آنها در زیر آب غوطه ور می شوند و از گلویشان استفاده می کنند تا آب را به شکمشان منتقل کنند. 

 

 

۲۴. دندان نیش مار حدود ۶ تا ۱۰ ماه عمر می کند. زمانیکه دندان بیرون می افتد، یک دندان نیش جدید در همان محل شروع به رشد می کند.

 

 

۲۵. به دلیل اینکه زبان مار دو تکه است، هر تکه آن می تواند یک ماده شیمیایی را بچشد. در اصل مار حس بویایی دو سویه دارد و می تواند تشخیص دهد که بو از کدام سمت می آید. مار، بوها را با استفاده از حفره هایی که در سقف دهانش قرار دارد و به آن اندام جاکوبسون گفته می شود تشخیص می دهد. 

 

 

۲۶. میزان غذایی که یک مار میخورد مشخص می کند چه تعداد تخم خواهد گذاشت. مار Arafura file کمترین میزان غذا را می خورد و هر دهه تنها یک تخم می گذارد. 

 

 

۲۷. در حالیکه مارهای کوچکتر نظیر مارهای ساکن درخت یا زمین از زبان خود برای بو کشیدن رد بوی طعمه ( نظیر عنکبوت، پرندگان و سایر مار ها ) استفاده می کنند، مارهای بزرگتر مانند مارهای بوآ دارای اندام حساس به گرما هستند که حفره لابیال ( لب ) دهان نامیده می شود.

 

 

۲۸. مارها معمولا برای سالم ماندن، هر ساله به ۶ تا ۳۰ وعده غذایی نیاز دارند. 

 

میزان غذای مورد نیاز مارها

 

۲۹. مارها دوست دارند تا در کف جاده یا زمین های سنگلاخ دراز بکشند چراکه سنگ ها و صخره‌ها، گرمای خورشید را جذب می کنند و این گرما باعث گرم شدن مارها می شود. گرفتن حمام آفتاب بر روی این سطوح، یک مار را به سرعت گرم می کند تا بتواند حرکت کند. اگر دما به زیر ۱۰ درجه سانتیگراد برسد بدن مار به درستی کار نمی کند. 

 

 

۳۰. کبری تف انداز موزامبیکی می تواند زهر خود را به فاصله ۸ فوتی پرتاب کند. این مار، چه بر روی زمین خوابیده باشد و چه بلند شده باشد می تواند زهر خود را پرتاب کند و ترجیح می دهد تا چشم های قربانی را نشانه برود. 

 

 

۳۱. مارها قادر به جویدن غذا نیستند بنابراین مجبور هستند تا غذا را به یکباره قورت دهند. آن‌ها می توانند دهان خود در حد بسیار زیادی باز کنند چراکه فک پایین آن ها بسیار انعطاف پذیر است. مارها می توانند حیواناتی را که ۷۵ تا ۱۰۰ درصد بزرگتر از بدن خودشان هستند را نیز بخورند. 

 

 

۳۲. مارها برای جلوگیری از خفه شدن هنگام قورت دادن یک طعمه بزرگ، نای یا لوله‌ی هوای خود را از دهانشان خارج می کنند؛ درست مانند لوله تنفسی که غواص‌ ها وقتی زیر آب هستند از آن استفاده می کنند.

 

 

۳۳. مار زهر افکن، بلندترین دندان نیش را در بین انواع گونه‌های مار داراست. طول دندان این نیش حدود ۲ اینچ ( ۵ سانتی متر ) است. 

 

 

۳۴. آناکوندا‌ ها می توانند بیش از ۱۰ دقیقه نفس خود را در زیر آب حبس کنند. علاوه بر این، این مارها مانند کروکودیل ها دارای چشم ها و پره هایی در بینی خود هستند و می توانند بالای سطح آب را دید بزنند تا در خفا بمانند و شانس شکار خود را افزایش دهند.

 

 

۳۵. بلند ترین مار جهان که تا به امروز به ثبت رسیده است، مار مشبک است. طول این مار می‌تواند به بیش از ۱۰ متر برسد که به اندازه کافی برای قورت دادن یک خوک، آهو یا حتی یک انسان کافیست. 

 

 

۳۶. مارهای دریایی با دم پارویی شکل خود می توانند به ارتفاع  ۳۰۰ فوتی سطح اقیانوس بپرند.

 

 

۳۷. اگر یک مار بلافاصله پس از خوردن غذا تهدید شود، اغلب می تواند غذای خود را به سرعت بالا بیاورد تا بتواند به سرعت از دست دشمن فرار کند. سیستم گوارش مار می تواند به غیر از موی طعمه، پر و پنجه، همه چیز را حل کند.

 

 

۳۸. مارها پلک ندارند بلکه یک فلس شفاف از چشم های آن ها محافظت می کند که brille نامیده می شود. اکثر مارها بینایی بسیار خوبی دارند بخصوص اگر جانداری که مشاهده می‌کنند حرکت کند.

 

 

۳۹. بلند ترین مار سمی دنیا شاه کبرای آسیایی است. این مار می تواند تا ۵٫۵ متر بلندی داشته باشد، با صدای بلند غرش کند و به اندازه‌ای زهر به بدن قربانی تزریق کند که حتی می‌تواند یک فیل را بکشد.

 

 

۴۰. به نظر می رسد که شاه کبری یکی از باهوش ترین مار ها بر روی زمین است. علاوه بر این، برخلاف اکثر مارها که به بچه های خود اهمیت نمی دهند، مارهای کبری والدینی محتاط هستند که از تخم های خود در برابر دشمنان دفاع و محافظت می کنند. 

 

 

۴۱. همه مار ها دندان نیش ندارند. مارهایی دندان نیش دارند که طعمه خود را با سم می‌کشند. این مارها زمانیکه از دندان نیش خود استفاده نمی کنند، آن را زیر سقف دهان خود پنهان می کنند ( به غیر از مار های مرجانی که دندان نیش آن ها خم نمی شود.) 

 

 

۴۲. برخی از مارهای سمی، بر اثر گاز گرفتن و نیش زدن اشتباهی خودشان می میرند. 

 

 

۴۳. همه مارهای Elephant trun تقریبا آبزی هستند. آن ها بدلیل نداشتن فلس های زیاد در زیر شکمشان نمی توانند بر روی زمین بخزند. به جای آن، این مارها دارای فلس های برآمده‌ی بزرگی هستند تا از سُر خوردن ماهی ها جلوگیری کند و در زیر آب اجازه حرکت به آن ها را ندهند.

 

 

۴۴. کوچکترین مار جهان مار قلمی نام دارد. طول این مار ۴ اینچ ( ۱۰ سانتی متر) و در جزیره باربادوس در دریای کارائیب زندگی می کند. گفته می شود که قطر این مار به اندازه اسپاگتی است و از موریانه ها و لارو ها تغذیه می کند.

 

 

مار قلمی کوچکترین مار جهان
 

۴۵. در سال ۲۰۰۹، یک کارگر مزرعه در شرق آفریقا پس از یک نبرد ۳ ساعته با یک مار پیتون ۳٫۵ متری که به طور تصادفی بر روی آن پا گذاشته بود جان سالم بدر برد. این مار به دور مرد پیچید و او را به سمت یک درخت برد.

مرد پیراهنش را روی دهان مار پیچید تا از بلعیده شدنش توسط آن جلوگیری کند. بالاخره پس از اینکه این مرد با تلفن همراه خود با پلیس تماس گرفت آن ها توانستند او را نجات دهند.

 

 

۴۶. از زهر افعی گودال برزیلی به عنوان دارویی برای درمان فشار خون بالا استفاده می شود. 

 

 

۴۷. قربانیان انسان که توسط مارکبری مورد حمله قرار میگیرند پس از ۳۰ دقیقه ممکن است دستگاه تنفس آن ها از کار بیفتد. 

 

 

۴۸. واژه کبری به معنای ” کلاهدار” است. برخی از مارهای کبری، پشت کلاه خود دارای علامت‌هایی به شکل دو چشم هستند.

 

 

علامت دو چشم در پشت مارهای کبری
 

۴۹. برخی از مارهای بیابانی نظیر پایتون صخره‌ای آفریقایی، هنگام تابستان در داغ ترین بخش بیابان می خوابند. این خواب تابستانی مانند خواب زمستانی است و تابستان خوابی نامیده می‌شود.

 

 

۵۰. مار مامبای سیاه سریعترین مار جهان و پس از مار کبری، دومین مار بلند سمی جهان به حساب می آید. این مار در آفریقای شرقی یافت می شود و سرعت آن می تواند به ۱۹ کیلومتر بر ساعت است.

نام این مار به خاطر فلس های سیاه آن نیست ( رنگ این مار سبز زیتونی است ) بلکه نام آن به این دلیل مامبای سیاه است که داخل دهان این مار به رنگ سیاه مرکبی است. سم این مار بسیار زهر آلود است و در صورتیکه پس از نیش زدن انسان از پادزهر استفاده نشود، فرد تنها ۷ تا ۱۵ ساعت می تواند زنده بماند.

 

 

۵۱. با اینکه سرعت رشد مار رفته رفته کندتر می شود اما هیچ گاه رشد آن موقف نمی شود.

 

 

۵۲. درحالیکه یک مار نمی تواند صدای موسیقی مارگیر را بشنود اما می تواند ارتعاشات صدای پای مارگیر را که پاهایش را به زمین میزند یا ارتعاشات فلوت وی را بشنود. 

 

 

۵۳. بسیاری از مارها برای انسان ها مضر نیستند و با کنترل جمعیت موش های صحرایی، موش‌ها و پرندگان به حفظ تعادل اکوسیستم طبیعی کمک می کنند.  

 

 

۵۴. بزرگترین فسیل مار که تا به امروزکشف شده است مربوط به مار تیتانوبوآ است. این مار حدود ۶۰ میلیون سال پیش زندگی میکرده است و بیش از ۵۰ فوت ( ۱۵ متر) طول داشته است. وزن این مار به اندازه ۲۰ انسان بوده و غذای آن کروکدیل و لاک پشت های غول پیکر بوده‌اند. 

 

 

۵۵. مار های دو سر مانند دو قلو های بهم چسبیده هستند: جنین این مار شروع به جداشدن می کند تا دوقلو های همسانی را بوجود بیاورد اما این فرایند به اتمام نمی رسد. این مارها به ندرت در طبیعت وحشی دوام می آورند چرا که دو سر این نوع مار دارای حس های یکسانی هستند. آن ها اغلب بر سر غذا با یکدیگر می جنگند و ممکن است یک سر، سر دیگری را بخورد. 

 

مارهای دو سر و حقایق جالب در مورد آن ها

 

۵۶. مارها را می توان به دو بخش تقسیم کرد: مار های اولیه و مارهای حقیقی (معمولی ). مارهای اولیه مانند مارهای کور، مارهای کرمی شکل و مارهای قلمی، مارهای نخستین به حساب می آیند. مارهای حقیقی نظیر مار موش خوار و شاه کبری، مارهای تکامل یافته تر و فعال‌تری هستند. 

 

 

۵۷. قدیمی ترین اثر نوشته شده در مورد مار ها بر روی یک پاپیروس بروکلین است. این پاپیروس یک پاپیروس پزشکی است که از زمان مصر باستان بر جای مانده و قدمت آن به ۴۵۰ سال قبل از میلاد باز می گردد.

 

 

۵۸. تقریبا ۷۰ درصد از مارها تخم می گذارند. مارهایی که بر روی تخم هایشان می خوابند تخم‌گذار نامیده می شوند. ۳۰ درصد باقی مانده در مناطق سردتر زندگی می کنند و بچه های خود را با زایمان به دنیا می آورند چرا که تخم گذاری و سر از تخم بیرون آوردن جوجه ها در آب و هوای سرد ممکن نیست. 

 

 

۵۹. کمیاب ترین و در معرض خطرترین مار جهان، St. Lucia racer است. از این مار تنها ۱۸ تا ۱۰۰ عدد در جهان باقی مانده است. 

سنت لوسیا ریسر ، نادرترین گونه مار در جهان
تصویری از سنت لوسیا ریسر

 

۶۰. بسیاری از مار ها، شُش راست بسیار درازی دارند؛ برخی از آن ها دارای شُش چپ کوچکتری هستند و تعدادی از آن ها شُش سوم دارند. آن ها حس چشایی ندارند و اکثر ارگان‌های بدن آن ها بصورت خطی است. 

 

 

۶۱. مار ها سالانه ۴۰ هزار نفر را در سراسر جهان می کُشند. هر چند به دلیل گزارش نشدن بخشی از مرگ های اتفاق افتاده توسط نیش مار، این آمار می تواند به بیش از ۱۰۰ هزار نفر برسد. حدود نصف این مرگ ها در هند اتفاق می افتند. 

 

 

۶۲. در برخی از از فرهنگ ها، گوشت مار یک غذای لذیذ به شمار می رود. برای مثال بیش از ۲۰۰۰ سال است که سوپ مار یکی از غذا های محبوب در شهر کانتون چین است.

 

 

۶۳. در برخی از کشور های آسیایی، مردم بر این باورند که نوشیدن خود مار بخصوص مار کبری قوای جنسی را افزایش می دهد. این خون معمولا از مار زنده گرفته شده و با مشروبات الکلی مخلوط می شود. 

 

 

۶۴. در ایالات متحده، ۱ نفر در در بین ۳۷۵۰۰ نفر، هر ساله توسط مار های سمی گزیده می‌شوند ( حدود ۷۰۰۰ تا ۸۰۰۰ نفر در سال ) و تنها یک نفر در هر ۵۰ میلیون نفر بخاطر مارگزیدگی میمیرد ( هر ساله ۵ تا ۶ قربانی ). در ایالات متحده احتمال اینکه یک فرد در اثر صاعقه کشته شود ۹ برابر بیشتر از کشته شدن در اثر گزیدگی مار های سمی است.

 

 

۶۵. برخی از اعضای نیروهای ویژه ارتش آمریکا در طی دوره آموزشی زنده ماندن در شرایط سخت، یاد میگرند تا مارها را کشته و بخورند. به همین دلیل به این افراد لقب “مارخواران” داده شده است. 

 

 

۶۶. یکی از کارهای بزرگ قهرمان یونانی یعنی پرسئوس، کشتن مدوسا بود. مدوسا هیولایی مونث بود که موهایش از مارهای سمی و درهم پیچنده تشکیل شده بود. 

 

 

۶۷. سمبل مار یکی از رایج ترین و قدیمی ترین سمبل های فرهنگی در تاریخ است. مار ها اغلب نشان دهنده خوبی و بدی یا زندگی و مرگ هستند. 

 

 

۶۸. به دلیل اینکه مارها پوست اندازی می کنند، اغلب سمبل تولد دوباره، تغییر و شفا هستند. برای مثال مجسمه اسکلی پیوس ( خداوند درمان و پزشکی روم )، عصایی در دست دارد که یک یک مار دور آن پیچیده است. 

 

 

۶۹. مار در طول تاریخ معانی مختلفی داشته است. به عنوان مثال، مصری ها مار را مظهر سلطنت و خداوندی می دانستند. در فرهنگ خاخامی یهودی و هندو، مار نماد شهوت، و رومی‌ها آن را نماد عشق درونی می دانستند.

 

 

۷۰. آناکوندا ها بصورت جمعی جفت گیری می کنند. جمع این مار ها از ۱ ماده و حدود ۱۲ نر تشکیل می شود. آن ها تا یک ماه این دسته را ترک نمی کنند. آناکوندا ها هر یک سال جفت‌گیری می کنند. 

 

 

۷۱. مارها با توجه به نوعشان می توانند از ۴ سال تا ۲۵ سال عمر کنند.

 

 

طول عمر ۴ تا ۲۵ ساله مارها
 

۷۲. مارهایی که در معرض انقراض قرار دارند عبارتند از مار سانفرانسیسکو گارتر، مار نیلی شرقی، شاه کبری، مار بوآ دومریل.

 

 

۷۳. مار ها می توانند به منظور فرار از دست شکارچیان، هر موقع که بخواهند مدفوع کنند. آن ها خودشان را آنقدر کثیف و بد بو می کنند تا دشمنانشان از دستشان فرار کنند.

 

از دست ندهید