لکه دندان های خود را با این روش های ساده نابود کنید و درخشندگی آن ها را برگردانید

دندان های خاکستری یا زردتان اجازه نمیدهند لبخند بزنید؟ با افزایش سن، مصرف برخی غذاها و نوشیدنی ها می تواند باعث لکه دار شدن دندان هایتان شوند. دوری از برخی چیز ها و بکارگیری عوامل خاص بر روی دندان هایتان می تواند درخشش دندان هایتان بازگرداند تا بتوانید دوباره با خیال راحت لبخند بزنید. با رعایت نکاتی که در این مقاله به آن ها اشاره خواهیم کرد قادر خواهید بود تا بار دیگر دندان هایتان را مثل سابق برق بیندارید. با وای آره همراه باشید:

 

خودتان دندان هایتان را سفید کنید 

خودتان دندان هایتان را سفید کنید 

لکه های سطحی دندان اغلب با استفاده از وسیله های همچون خمیر دندان های سفید کننده، نوار چسب های سفید کننده دندان و سایر ابزار ها می توانند از بین بروند یا کاهش پیدا کنند.  بطور کلی، مواد اولیه اصلی حذف کننده لکه ها از دندان ها، سفید کننده های ملایم و ساینده‌های بکار رفته در خمیر دندان هاست.

 

 

کیت های سفید کننده ی دندان 

کیت های سفید کننده ی دندان 

بسیاری از کیت های خانگی سفید کننده دندان حاوی کاربامید پروکساید هستند. این مواد شیمیایی ممکن است به از بین رفتن بد رنگی سطحی و عمیق دندان کمک کنند. بسته به نوع کیت، این ترکیبات توسط مسواک استفاده می شوند یا بصورت ژل بر روی بخش فوقانی و تحتانی روکش دندان قرار گرفته و به مدت ۴۵ دقیقه (زمان آن متغیر است) در دهان می مانند.

 

 

برچسب های سفید کننده خانگی 

برچسب های سفید کننده ی خانگی 

نوار چسب های سفیدکننده معمولاً حاوی ۵ درصد پراکسید هیدروژن آغشته به پلی اتیلن هستند که افراد می توانند آن ها را در منزل بر روی دندان خود قرار دهند. این برچسب ها  معمولا به مدت یک هفته و هر روز چند دقیقه بر روی دندان قرار میگیرند.

 

 

خمیر دندان های سفید کننده

خمیر دندان های سفید کننده 

اکثر خمیردندان های معمولی، ژل ها و مایعات ممکن است برخی از لکه ها را از بین ببرند، اما اکثر آنها حاوی سفید کننده هایی که در بالا ذکر کردیم نیستند، بنابراین ممکن است در سفیدتر کردن دندان های شما تأثیر کمی داشته باشند یا هیچ تاثیری نداشته باشند. 

 

 

درمان های خانگی برای داشتن دندان هایی سفید 

درمان های خانگی برای داشتن دندان هایی سفید

طبق گفته بسیاری از افراد، مخلوط جوش شیرین با آب لیمو به سفید تر شدن دندان ها کمک می کند. همچنین ترکیب جریان بزاق با میوه هایی همچون سیب، گلابی و هویج با بوجود آوردن عمل سایش می تواند به سفید تر شدن دندان ها کمک کند.

 

 

میوه توت فرنگی هم حامل مواد قابض است که هم به از بین بردن لکه ها کمک میکند و هم حاوی ویتامین C است که باعث از بین رفتن پلاک دندان ها می شود. آدامس بدون قند به تحریک بزاق برای شستن دندان‌ها و خنثی کردن اسیدهای موجود در مواد غذایی کمک می کند. همه این موارد “درمان‌های خانگی” برای داشتن دندان‌هایی سفیدتر هستند.

 

مراجعه به دندانپزشک و سفید کردن دندان

مراجعه به دندانپزشک و سفید کردن دندان

اگر کارهایی مانند روکش، پیوند، پر کردن، ایمپلنت یا بریج بر روی دندان هایتان انجام داده اید مواظب سفید کننده های دندان باشید. سفید کننده های دندان بر روی دندان های طبیعی کار ساز هستند نه دندان های جایگزین شده و سایر دندان های مصنوعی. در نتیجه، استفاده از سفید کننده های دندان نمی تواند بر روی دندان هایی که بر روی آن ها کار های دندانپزشکی انجام شده اثر زیادی داشته باشد.

 

 

جلوگیری از بوجود آمدن لکه های دندانی

جلوگیری از بوجود آمدن لکه های دندانیمینای دندان، لایه سفید بیرونی است که روی دندان را پوشانده است و با افزایش سن، از بین می رود. در زیر مینای دندان، عاج قرار دارد که زرد تر است. بنابراین با افزایش سن، خوردن غذاها و نوشیدن مایعات که باعث حمله به مینای دندان، تغییر رنگ و لکه دار شدن آن می شوند ممکن است عاج دندان نیز در معرض این مشکلات قرار بگیرد.

 

 

 با خوردن و نوشیدن نوشیدنی ها و غذاهایی که باعث ایجاد لکه دندانی نمی شوند و همینطور با استفاده دقیق از سفید کننده های دندان می توان به مدت یکسال سفیدی دندان ها حفظ کرد. با اینحال نباید در سفید کردن دندان زیاده روی کنید. استفاده بیش از حد از سفید کننده دندان می تواند باعث تغییر رنگ دندان ها به رنگ نیمه شفاف، رنگ مایل به آبی یا رنگ آبی خاکستری شود.

 

 

برای داشتن دندان هایی سفید، سیگار را ترک کنید 

برای داشتن دندان هایی سفید، سیگار را ترک کنید 

یکی از رایج ترین و بدترین ترکیباتی که دندان ها را لکه دار میکند و باعث تغییر رنگ آن ها می‌شود تنباکو است. رگه ها و لکه های قهوه ای همراه با زردی می توانند به سرعت در اثر کشیدن سیگار (و جویدن) ایجاد شوند. دخانیات همچنین خطر ابتلا به بسیاری از انواع سرطان را افزایش داده و به ایجاد بوی بد دهان و بیماری های لثه کمک می کند.

 

 

نوشیدنی هایی که موجب ایجاد لکه بر روی دندان می شوند

نوشیدنی هایی که موجب ایجاد لکه بر روی دندان می شوند

نوشیدنی های رایجی که باعث ایجاد لکه دندانی و تغییر رنگ دندان می شوند عبارتند از قهوه، چای، نوشابه های رنگ تیره و بسیاری از آب میوه ها به ویژه انواع رنگ های تیره آن ها.

 

 

سایر نوشیدنی هایی که می توانند باعث ایجاد لکه دندانی شوند 

نوشیدنی هایی که می توانند باعث ایجاد لکه ی دندانی شوند 

برخی از نوشیدنی هایی که ممکن است برای بدنتان مفید باشند ممکن است به علت ایجاد لکه های دندانی برای دندان هایتان خوب نباشند. شراب قرمز، آب زغال اخته و آب انگور باعث بوجود آمدن لکه های دندانی می شوند. پس بعد از مصرف این مایعات، به یاد داشته باشید که دهان خود را بشویید و دندان‌های خود را به خوبی مسواک بزنید.

 

 

خوردنی هایی که باعث ایجاد لکه دندانی می شوند:

خوردنی هایی که باعث ایجاد لکه ی دندانی می شوند

در بخش قبلی به نوشیدنی هایی اشاره کردیم که برای سلامتی تان خوب هستند اما باعث ایجاد لکه دندانی می شوند. این موضوع در مورد خوراکی ها نیز صدق می کند. این خوردنی ها شامل زغال اخته، تمشک و انواع توت ها هستند.

 

نیازی نیست خوردن این خوراکی ها را متوقف کنید فقط بخاطر داشته باشید که پس از خوردن این خوراکی ها دهان خود را بشویید و دندان‌های خود را بلافاصله بعد از خوردن وعده غذایی ای که شامل چنین غذاهایی هستند، شستشو دهید تا از بوجود آمدن لکه دندانی جلوگیری کنید.

 

 

آیا نوشیدنی هایی که حین ورزش استفاده می کنید برای دندان ها مضر هستند؟

آیا نوشیدنی هایی که حین ورزش استفاده می کنید برای دندان ها مضر هستند؟ 

نوشیدنی های شیرین برای دندان ها مناسب نیستند. نوشیدنی های اسیدی دیگر مانند لیموناد ممکن است به مرور زمان مینای دندان را از بین ببرند. نوشیدن این نوشیدنی ها باعث می شود تا مینای دندان در معرض موادی قرار گیرد که باعث فرسایش مینای دندان می شوند. بنابراین شستن دهانتان را پس از مصرف این نوشیدنی ها فراموش نکنید.

 

 

داروهایی که می توانند موجب لکه دندانی شوند

داروهایی که می توانند موجب لکه ی دندانی شوند

علاوه بر خوردنی ها و نوشیدنی ها سایر مواد نیز می توانند منجر به لکه دندانی شوند. این مواد عبارتند از : 

 

  • دهانشویه هایی که حاوی کلره گزیدین یا کلرید ستیل پیریدینیوم هستند.

 

  • تتراسایکلین (باعث خاکستری شدن دندان های در حال رشد می شود)
  • دارو های حاوی آهن

 

  • فلوراید (معمولا فلوراید اضافی ممکن است باعث تغییر رنگ دندان شود)

 

  • برخی از آنتی هیستامین ها، ضد درد ها و داروهای فشار خون بالا

 

در برخی از بیماران، دندان ها بقدری لکه دار هستند که روش های سفید کردن جواب نمیدهند. اگر دندانی دارید که به هیچ یک از روش های سفید کردن دندان پاسخ نمی دهد در این شرایط باید به دندانپزشک خود مراجعه کنید تا وی برای سفید کردن دندان هایتان از روش هایی مثل باندینگ (پوشاندن دندان با ماده سفید رنگ) استفاده کند.

 

 

مراقبت روزانه از دندان می تواند کمک کننده باشد 

مراقبت روزانه از دندان ها

مسواک زدن روزانه دندان ها به همراه شستشو و نخ دندان (از بین بردن مواد به دام افتاده بین دندان با نخ دندان) خوب است اما دو بار شستشو و نخ دندان در روز بهتر است.

 

 

رعایت این سه مورد پس از غذا و میان وعده برای محافظت روزانه از دندان ها عالی است. با اینکه برخی از دندانپزشکان مسواک های الکتریکی و سونیک را بهتر از مسواک دستی میدانند اما در صورتیکه مسواک های دستی بصورت صحیح استفاده شوند می توانند در تمیز کردن و سفید کردن دندان هایتان بسیار موثر باشند.

 

 

بصورت مرتب به دندانپزشک مراجعه کنید 

مراجعه ی مرتب به دندانپزشک

مرتبا به دندانپزشک مراجعه کنید. بسیاری از دندانپزشکان ایالات متحده، معاینات ۶ ماهه و همچنین تمیز کردن دندان ها توسط یک فرد متخصص در زمینه مراقبت از دندان را برای حفظ یک مجموعه دندان بدون لک یا کاهش لکه های دندان توصیه میکنند.

از دست ندهید