کافئین و ۴۸ حقیقت بسیار جالب در مورد آن که لازم است بدانید

 

۱. ۱۰ تا ۲۰ گرم کافئین یک شخص را خواهد کشت. این مقدار مساوی است با ۴.۶۹ گالن قهوه. 

 

۲. قرص های رژیمی معمولا حاوی کافئین هستند. برای مثال مصرف دوز روزانه قرص Zantrex-3 مساوی با مصرف ۱۲ فنجان قهوه است. 

 

۳. قهوه معمولا سه برابر بیشتر از چای یا نوشابه، کافئین دارد. 

میزان کافئین قهوه

۴. حساسیت به کافئین ژنتیکی است.

 

۵. برخی از گل ها دارای شهدی هستند که داخل آن مقدار کمی کافئین وجود دارد. این شهد یک حالت اعتیاد به وزوز مداوم در زنبورها را بوجود می آورد که باعث دور شدن حشرات دیگر می شود. مطالعات نشان می دهند که کافئین به افزایش حافظه بلند مدت زنبور کمک می کند.

 

۶. سربازان در جنگ های جهانی اول و دوم،کافئین را به شکل قرص برای مبارزه با خستگی با خود حمل می کردند.

 

۷. در قرن هفدهم، استفاده از قهوه به عنوان روشی برای گسترش طاعون توصیه می شد هرچند سایر منابع در آن زمان تاکید می کردند که قهوه موجب سرگیجه، سردرد، لاغری و افسردگی می شود.  

 

۸.  مصرف‌ کافئین می تواند فرد مست را هوشیار تر کند اما تاثیرات الکل را از بین نمی برد. در حقیقت کافئین می تواند برای چنین افرادی خطرناک باشد چرا که ممکن است این احساس را به فرد بدهد که وی می تواند از عهده موقعیت های دشوار بر بیاید. 

 

۹. کشور فنلاند بالاترین میزان مصرف‌‌‌‌‌کافئین را در بین کشور های جهان به خود اختصاص داده است. در این کشور، میزان متوسط مصرف‌کافئین برای هر بزرگسال در روز ۴۰۰ میلی گرم است. پس از فنلاند بیشترین کشور هایی که میزان مصرف این ماده را دارند عبارتند از سوئد، دانمارک، نروژ، بلژیک، هلند، آلمان، اتریش سوئیس و فرانسه.

 

۱۰. نه قهوه و نه چای اولین کافئین هایی نبودند که به اروپا وارد شدند. بلکه این شکلات بود که توسط اسپانیایی ها از آمریکای جنوبی وارد اروپا شد و به سرتاسر آتلانتیک برده شد. 

 

۱۱. سوخت و ساز کافئین در بدن زنان، ۲۵ درصد سریعتر از مردان است. 

 

۱۲. سوخت و ساز کافئین در کشور های آسیایی بسیار کند تر از نژاد های قفقازی است. 

 

۱۳. پزشکان کودک تاکید دارند که ۷۳ درصد از کودکان و نوجوانان هر روز کافئین مصرف می‌کنند. کودکان و والدین اغلب نمی‌دانند که این ماده حتی می‌تواند در شکلات، ژله و آدامس نیز وجود داشته باشد. آکادمی پزشکان اطفال آمریکا مصرف کافئین را برای کودکان و نوجوانان توصیه نمی کنند.

 

من اگر صبح ها قهوه نخورم مانند یک تکه بز سرخ شده می شوم. 
جان سباستین باخ، آهنگساز معروف آلمانی
 

۱۴. قهوه، یک ادرار اور است و باعث تکرر ادرار می شود. 

 

۱۵. درحالیکه طبق باور عموم، مصرف قهوه باعث کاهش آب بدن می شود ( بدن را دهیدراته می کند) اما با این حال مقدار آب موجود در قهوه بیشتر از آن چیزی است که باعث بوجود آمدن عوارض ناشی از کم آبی برای بدن شود. 

قهوه و کم ابی بدن

۱۶. در ایالات متحده ،پپسی سالانه ۱.۲ میلیون پوند کافئین در محصول Mountain Dew خود استفاده می کند. شرکت های کوکاکولا و Diet Coke سالانه از ۳.۵ میلیون پوند از این ماده در محصولات خود استفاده می کنند. 

 

 ۱۷. دو قرص میگرن اکسدرین حاوی ۱۳۰ میلی گرم کافئین است. 

 

۱۸. کافئین خالص، یک پودر تلخ و بسیار سمی است. 

 

۱۹. کافئین بعد از ۱۵ تا ۲۰ دقیقه بر روی بدن اثر می گذارد. این ماده بسته به جنسیت، سن، وزن و حتی نژاد از ۸ تا ۱۴ ساعت بر روی بدن تاثیر دارد. 

 

۲۰. علاوه بر قهوه و چای، حدود ۶۰ گیاه در جهان وجود دارند که حاوی کافئین هستند.

 

۲۱. کافئین فعالیت سیستم گوارشی را افزایش می دهد و بسیار اسیدی است. هر دو این عوامل باعث افزایش خطر اسهال می شوند. 

 

۲۲. بدن انسان کافئین موجود در نوشابه ها را بسیار کند تر از کافئین قهوه جذب می کند. 

 

۲۳. مصرف بیش از ۱۰۰۰ میلی گرم کافئین در روز، اعتیادی به نام ” کافئینیسم” را در فرد به وجود می آورد. میزان مصرف متوسط روزانه‌ کافئین در بین تمامی بزرگسالان ایالات متحده حدود ۲۰۰ میلی گرم در روز است. متوسط مصرف این ماده در بزرگسالانی که وابستگی بیشتری به‌ آن دارند ۲۸۰ میلی گرم است. 

 

۲۴. به دلیل اینکه کافئین از بافت انسان به طور کامل عبور می کند، مانند سایر دارو های روان گردان نظیر ماری جوانا در بافت چربی بدن تجمع پیدا نمی کند. 

 

۲۵. قهوه بدون‌کافئین واقعا بدون‌کافئین نیست: این نوع قهوه حدود ۸.۶ تا ۱۳.۹ میلی گرم کافئین دارد. یک فنجان قهوه دمی معمولی حدود ۹۵ تا ۲۰۰ میلی گرم از این ماده را در خود جای داده است.

 

۲۶. مطالعات نشان داده است که مصرف یک فنجان قهوه درست ۱۵ دقیقه قبل از خواب باعث ایجاد یک خواب عمیق خواهد شد. این امر موجب افزایش هوشیاری و تمرکز می شود. 

 

۲۷. ساموئل جانسون، شاعر و نویسنده ی بریتانیایی یکی از مشهورترین معتادان‌ کافئین در طول تاریخ است. وی در سال ۱۷۵۷ اعتراف کرد که روزانه بیش از ۴۰ فنجان چای می نوشد. 

 

۲۸. قهوه Sprayable Energy نوعی از قهوه به شکل اسپری است که به جای دستگاه گوارش از طریق پوست جذب بدن می شود. 

 

۲۹. دو فنجان قهوه در روز می تواند قوای جنسی مردان را افزایش دهد هر چند بیش از دو فنجان باعث تضعیف قوای جنسی خواهد شد.

افزایش قوای جنسی مردان با قهوه

۳۰. کافئین برای اولین بار در سال ۱۸۱۹ و بوسیله ی تلاش های مشترک دانشمند آلمانی، فریدلیب فردیناند رونگه (۱۸۶۷ -۱۷۹۵) و نویسنده معروف، یوهان ولفگانگ فون گوته (۱۸۳۲-۱۷۴۹) کشف شد. 

 

۳۱. کافئین به عنوان یک منبع انرژی به جای گلیکوژن (کربوهیدرات) به سوزاندن چربی عضلات کمک می کند. اما مصرف بیش از حد این ماده باعث کاهش عملکرد ورزشکاران خواهد شد.

 

۳۲. انسان شناسان تخمین میزنند که اکثر گیاهان کافئین دار در دوران پارینه سنگی و  ۷۰۰،۰۰۰ سال قبل از میلاد کشف شده اند. انسان های عهد حجر احتمالا گیاهان حاوی این ماده را می جویدند. 

 

۳۳. تقریبا ۲۵۰ میلی گرم کافئین در روز، که معادل ۲ تا ۳ فنجان قهوه است، هوشیاری و تمرکز را افزایش داده، استرس را کاهش می دهد و ممکن است طول عمر را افزایش دهد. هم چنین ممکن است به کاهش خطر حمله قلبی نیز کمک کند. 

 

۳۴. مصرف قهوه، به کاهش خطر ابتلا به دیابت نوع دو و بیماری های قلبی کمک می کند. 

 

۳۵. رایج ترین کلمات بر روی سیاره زمین و تقریبا در همه زبان ها، نام چهار گیاه کافئین دار بزرگ است: قهوه، چای، کاکائو و کولا.

 

۳۶. مصرف همزمان قهوه و سیگار ترکیبی مضر برای قلب است. 

 

۳۷. بدن سیگاری ها کافئین را ۵۰ درصد سریع تر از غیر سیگاری ها تجزیه می کند. به همین دلیل برای اینکه تاثیرات اتفاق افتاده در بدن سیگاری ها در بدن غیر سیگاری ها نیز اتفاق بیفتد آنان نیاز به مصرف فنجان های مکرر و بیشتری از قهوه دارند. 

 

۳۸. کافئین ممکن است تحریک جنسی زنان را افزایش دهد. در یکی از مطالعات، موش های ماده ای که یک جرئه از این ماده را دریافت کرده بودند  بیشتر به دنبال رابطه جنسی بودند تا موش های ماده ای که این عنصر را مصرف نکرده بودند. هر چند دانشمندان تاکید داشته اند که این ماده ممکن است آن دسته از زنانی را تحت تاثیر قرار دهد که به قهوه اعتیاد ندارند.

 

۳۹. بیش از ۹۸ درصد از مصرف کافئین به صورت نوشیدنی است. 

 

۴۰. تنها یک گرم کافئین( معادل ۶ فنجان قهوه) می تواند باعث ایجاد بی خوابی، بیقراری، احساس زنگ زدن گوش، پریشانی، لرزش، ضربان نامنظم قلب، تب، قرمزی چشم، اسهال و استفراغ شود. 

 

۴۱. مسمومیت شدید با کافئین ممکن است استفراغ، تشنج و خون ریزی معده و روده را به دنبال داشته باشد. 

 

۴۲. مطالعات نشان داده اند که کسانیکه حداقل یک فنجان قهوه در روز مصرف می کنند نرخ خودکشی در آن ها ۲۰ تا ۳۶ درصد کمتر است. همچنین کسانیکه در روز کمتر از یک فنجان قهوه مصرف می کنند نرخ خودکشی در آن ها ۳۶ درصد بالاتر است.

 

۴۳.شکلات های تیره حاوی مقدار متوسطی از کافئین هستند. 

شکلات های تیره حاوی مقدار متوسطی از کافئین هستند. 

۴۴. ده شغلی که بیشترین مقدار کافئین را مصرف می کنند عبارتند از : ۱) دانشمندان / متخصصان آزمایشگاه۲)متخصصان روابط عمومی/ متخصصان بازاریابی۳) مدیران آموزشی ۴) ویراستاران/ نویسندگان۵) مدیران مراقبت بهداشتی۶) فیزیکدانان۷) تهیه کنندگان مواد غذایی۸) استادان۹) کارکنان اجتماعی۱۰) و متخصصان مالی

 

۴۵. درصورتیکه عنکبوت ها در سیستم بدن خود کافئین داشته باشند قادر به تنیدن متقارن تارهای خود نخواهند بود. 

 

۴۶. مطالعات نشان داده اند که کافئین می تواند به مبارزه با افسردگی کمک کند. هرچند مصرف بیش اندازه این ماده یا مصرف بیش از ۴۰۰ میلی گرمی از آن در روز، موجب افزایش خطر افسردگی می شود. 

 

 

۴۷. کافئین می تواند بصورت جزئی متابولیسم را افزایش می‌دهد اما شواهد کافی مبنی بر اینکه این ماده می تواند در بلند مدت منجر به کاهش وزن شود وجود ندارد.
 

 

۴۸. کافئین، پر استفاده ترین مخدر جهان است. در این میان، الکل رتبه دوم و نیکوتین رتبه سوم را دارد. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

از دست ندهید