چگونه در محیط پر سر و صدا به خواب برویم؟ معرفی ۴ تکنیک علمی و آسان

طبق یک ضرب المثل انگلیسی، سکوت طلاست. خوابیدن در محیط پر سرو صدا نه تنها کیفیت خواب را از بین میبرد بلکه میتواند احساس بدی را راجع به خواب در شما به وجود بیاورد.

 

 دلیل این مسئله این است که در طول خواب، مغز مانند حالت بیداری به پذیرش و پردازش صداها ادامه میدهد و این صداها از ضربان نبض شما گرفته تا فشار خونتان را تحت تاثیر قرار میدهد که در نتیجه این امر نمیتوانید به خواب بروید.

 

در این مقاله راهکارهایی را به شما پیشنهاد خواهیم داد تا با وجود هرگونه سر و صدایی در اطرافتان بتوانید براحتی به خواب بروید. با وای آره همراه باشید:

 

 

صدای اطراف را مسدود کنید

 

روش اول

 

 دو گوش گیر فومی و یکبار مصرف تهیه کنید و آنها را داخل گوش‌هایتان قرار دهید. با این کار صدای اطراف را نخواهید شنید و میتوانید به راحتی به خواب بروید. 

استفاده از گوش گیر فومی برای خواب راحتروش دوم

 

برنامه white noise را دانلود و بر روی گوشی خود نصب کنید. زمانیکه میخواهید بخواب بروید، هدفونتان را روی گوشتان قرار دهید، این برنامه را فعال کنید و اجازه دهید تا فرکانس مداومی که از این برنامه پخش می شود صدای اطراف را پوشش دهد. به همین ترتیب میتوانید یک موزیک کلاسیک آرام با میزان صدای پایین را نیز پخش کنید.

نحوه به خواب رفتن سریع در محیط پر سروصدا

مسئله مهم این است که صدای اطراف را فراموش کنید. تمرکز بر روی صدای اطراف یکی از موانع بزرگ هنگام خواب در محیط‌های پر سر و صداست. به همین دلیل نباید به صدای محیط اهمیت دهید.

 

 

روش سوم

 

 بدن و ذهن خود را ریلکس کنید. سعی کنید افکارتان را از سرتان بیرون کنید و بر روی ریتم ضربانتان تمرکز کنید. یکی از تکنیک‌هایی که میتواند به بیرون کردن استرس از بدنتان کرده و زمینه خوابتان را فراهم کند، استفاده از تکنیک نفس کشیدن ” ۴،۷،۸ ” است.

نحوه خوابیدن در محیط پر سرو صدا

کاری که باید انجام دهید این است که در ابتدا نفستان را از طریق دهانتان بطور کامل بیرون دهید، سپس چشمانتان را ببندید و نفستان را بطور کامل از طریق بینی‌تان به داخل هدایت کنید و تا ۴ بشمارید.

 

 

پس از آن، نفستان را به مدت ۷ ثانیه در این حالت نگه دارید. پس از این کار نفستان را تا شماره ۸ به آرامی از طریق دهانتان خارج کنید. این تمرین را سه مرتبه دیگر انجام دهید.

 

 

روش چهارم

 

 حواس پنجگانه خود را کنار بگذارید و از تکنیک آرام‌سازی پیشروندۀ عضلانی استفاده کنید. در این روش شما بصورت سیتماتیک عضلات خود را از سر گرفته تا نوک انگشتانتان (یا بر عکس) منقبض کرده و سپس آزاد و ریلکس میکنید؛ با اینکار بدن شما کرخت و خواب آلود خواهد شد.

تکنیک های خواب راحت در محیط پر سر و صداشما حتی می توانید از تکنیک تصویری نیز استفاده کنید بطوریکه از تمام حواس خود برای مجسم کردن یک صحنه آرام نظیر یک ساحل بکر یا دریاچه‌ای که اطراف آن پر از کوه است استفاده کنید. 

 

از دست ندهید